პარლამენტმა დღევანდელ სხდომაზე მეორე მოსმენით, 81 ხმით 16-ის წინააღმდეგ მიიღო ორგანული კანონპროექტი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“. დეპუტატებმა მეორე მოსმენითვე განიხილეს და მიიღეს აღნიშნული პროექტის თანმდევი სამი კანონპროექტი: „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ“, „იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ“ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“
კანონპროექტით „საქართველოსსაერთოსასამართლოებისმოსამართლეთადისციპლინურიპასუხისმგებლობისადადისციპლინურისამართალწარმოებისშესახებ“ კანონშიცვლილებისშეტანისთაობაზე“ განისაზღვრებაკოლეგიისფორმირებისწესი, ზუსტდებაკოლეგიისწევრადყოფნისგამომრციხავიგარემოებები, ასევერეგულირდებასადიციპლინოკოლეგიისადასადიციპლინოპალატისგადაწყვეტილებებისოფიციალურადგამოქვეყნებისადაპარლამენტისმიერსადიციპლინოკოლეგიაშიარჩეულიწევრებისისათვისანაზღაურებისწესიდაფარგლები. კანონპროექტით „იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ“ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ დგინდება იუსტიციის იუმაღლესი სკოლის დამოუკიდებელი საბჭოს თავმჯდომარის არჩევის და დამოუკიდებელი საბჭოს დაკომპლექტების ახალი რეგულაციები. სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესატანი ცვლილების თანახმად, სასამართლოს შენობასა და სასამართლოს სხდომის დარბაზში სისხლის სამართლის საქმის განხილვის ფოტო-, კინო-, ვიდეოგადაღება, სტენოგრაფირება და ჩაწერა განხორციელდება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონის შესაბამისად.
საპარლამენტო უმცირესობის აზრით, „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ“ კანონპროექტი გამიზნულია იმისთვის, რომ ახალმა ხელისუფლებამ სასამართლო ხელისუფლებაზე ინსტიტუციური კონტროლი განახორციელოს. მათი აზრით, კანონპროექტის ამ სახით მიღებამ საქართველოს ვილნიუსის სამიტზე ასოცირების შესახებ ხელშეკრულების მიღებაში შეიძლება პრობლემები შეუქმნას.
პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილეს და 86 ხმით 2-ის წინააღმდეგ მიიღეს პარლამენტის წევრის, ვახტანგ ხმალაძის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილიპარლამენტისრეგლამენტისპროექტი „საქართველოსპარლამენტისრეგლამენტშიცვლილებისშეტანისშესახებ“. წარმოდგენილი ცვლილებებითპარლამენტისრეგლამენტიშესაბამისობაშიმოდის ,,საერთოსასამართლოებისშესახებ“ ორგანულკანონშიგანსახორციელებელცვლილებებთან. რეგლამენტისპროექტითგანისაზღვრებასაქართველოსიუსტიციისუმაღლესისაბჭოსწევრებისკანდიდატებისპარლამენტისათვისწარდგენის, განხილვისადაარჩევისწესიდავადა. პროექტისთანახმად, პარლამენტშიიუსტიციისუმაღლესისაბჭოსწევრებისარჩევნებისაჭიროებისშემთხვევაშიიმართებასამტურად. იუსტიციისუმაღლესისაბჭოსწევრადარჩეულიკანდიდატებიგამოვლინდებიანპარლამენტისსრულიშემადგენლობის 2/3-ისუმრავლესობით. თუკენჭისყრისპირველტურშივერშეივსოყველავაკანსია, კენჭისყრისმომდევნოტურებშიარჩეულიგამოვლინდებაპარლამენტისსრულიშემადგენლობისუმრავლესობით, ამასთანასეთიკვორუმითარჩეულწევრთარაოდენობაექვსიდანოთხსარუნდააღემატებოდეს. პროექტის თანახმად, პარლამენტისმიერიუსტიციისსაბჭოშიასარჩევი 6 წევრიდან, 2 წევრიაუცილებლადარჩეულიუნდაიყოსპარლამენტისსრულიშემადგენლობის 2/3-ისუმრავლესობით.საპარლამენტო უმრავლესობის განცხადებით, წარმოდგენილ პროექტში ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები მაქსიმალურად არის გათვალისწინებული. საპარლამენტო უმცირესობის განცხადებით კი, პარლამენტის მიერ იუსტიციის საბჭოში 6 წევრის არჩევის წესთან დაკავშირებით არ არის გათვალისწინებული ვენეციის კომისიის მნიშვნელოვანი რეკომენდაცია.
პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა აღნიშნულ საკითხზე და მთლიანად „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით განაცხადა, რომ კანონპროექტებში გათვალისწინებულია ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების 99%-ი. მისივე თქმით, პარლამენტის მიერ იუსტიციის საბჭოში 6 წევრის არჩევისას 2/3-იან კვორუმზე საუბრისას საპარლამენტო უმცირესობა ვენეციის კომისიის დასკვნის საკუთარი ინტერპრეტაცია მოჰყავს. დავით უსუფაშვილმა საპარლამენტო უმცირესობას მიმართა, თვითონ წარმოადგინონ ვენეციის კომისიის დასკვნის ტექსტი, სადაც 2/3 -იან კვორუმზეა საუბარი, რათა გამოირიცხოს გაუგებრობა და საკითხი დაზუსტდეს. პარლამენტის თავმჯდომარემ განაცხადა, რომ კანონპროექტებზე მოშაობის პროცესი დეკემბერში დაიწყო და ამდენ ხანს მხოლოდ იმიტომ გაგრძელდა,რომ გათვალისიწებული ყოფილიყო ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები, ექსპერტების მოსაზრებები და პოლიტიკური ოპონენტების წინადადებები. მისი შეფასებით, ,,წარმოდგენილი კანონპროექტებით ხდება არასწორი და მახინჯი სისტემის რეფორმა“, რომლის შედეგად მოსამართლეები პოლიტიკური დიქტატისგან გათავისფლდებიან.პარლამენტისთავმჯდომარის განცხადებით, რაცარუნდაჩაწერილიყოკანონპროექტებშისაქართველოსპრეზიდენტიცვლილებებს მაინცარდაუჭერდამხარს. "ჩვენპასუხისმგებლებივართსაზოგადოებაზე, ამშემთხვევაშიმოსამართლეებზედაამკანონპროექტისმიღებითსასამართლოგათავისუფლდებაპოლიტიკურიზეწოლისგან,მაგრამაუცილებლადუნდააღინიშნოს, რომამკანონპროექტშირაცარუნდაჩაწერილიყო, თქვენილიდერიმაინცარიტყოდა, რომკარგიკანონიმიიღეთო“,-აღნიშნა დავით უსუფაშვილმა. "წინკიდევბევრიმნიშვნელოვანიპროცესებიგველისდაუმჯობესიიქნებათუმონაწილეობასთქვენცმიიღებთ", - მიმართა დავით უსუფაშვილმა საპარლამენტო უმცირესობას.
პარლამენტმა მეორე მოსმენით განიხილა და 83 ხმით, ერთხმად მიიღო კანონპროექტი „უმაღლესიგანათლებისშესახებ“ საქართველოსკანონშიცვლილებისშეტანისთაობაზე“, რომლითაც განისაზღვრებაერთიანიეროვნულიგამოცდებისგარეშეუმაღლესსაგანმანათლებლოდაწესებულებაშისწავლისუფლებისმქონეპირთაწრე, ასევეერთიანიეროვნულიგამოცდებისგარეშეჩარიცხულპირთაუფლებამოსილება, გაიარონქართულენაშიმომზადებისსაგანმანათლებლოპროგრამა. კანონპროექტითვედგინდებაუცხოქვეყნისმოქალაქეთაუმაღლესიგანათლებისდაფინანსებისოდენობადაპირობები.
დღევანდელ სხდომაზე დეპუტატებმა პირველი მოსმენით განიხილეს და 80 ხმით, ერთხმად მიიღეს კანონპროექტი „საქართველოსსისხლისსამართლისსაპროცესოკოდექსშიცვლილებისშეტანისშესახებ“, რომლითაც მხარეთაშეთანხმებისსაფუძველზესაქმისნაფიცმსაჯულთამონაწილეობისგარეშეგანხილვისსაკითხირეგულირდება. საპარლამენტო უმცირესობამ კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღო, რადგან კანონპროექტის მიღების წინააღმდეგი იყო.
მორიგი პლენარული სხდომა გაიმართება ხვალ, 5 აპრილს. სხდომა 13:00 საათზე დაიწყება.