საქართველოს  VIII  მოწვევის პარლამენტის ბიუროს 2012 წლის 19 დეკემბრის  სხდომის დღის წესრიგი
1. 1.აქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/5, 08.11.2012)I მოსმენა
(წარმოდგენილი კანონპროექტის შესაბამისად სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური, გადადის საქართველოს მთავრობის უშუალო დაქვემდებარებაში (დღეს მოქმედი რედაქციის შესაბამისად აღნიშნული სამსახური ექვემდებარება საქართველოს პრეზიდენტს); შესაბამისად სამსახურის სტატუსისა და მისი ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული საკითხების რეგულირების, თანამდებობის პირთა დანიშვნისა და თანამდებობიდან გათავისუფლების, ასევე ამ სფეროში ნორმატიული აქტების გამოცემის უფლებამოსილება გადაეცემა საქართველოს მთავრობას)
2.           საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ (07-3/3, 01.11.2012)  III ოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრები: ახტანგ ხმალაძის, ავით ბერძენიშვილი, აქარია ქუცნაშვილი, რაკლი ჩიქოვანის ინიციატივა; მომხსენებელისაქართველოს პარლამენტის წევრი დავით ბერძენიშვილი)
(წარმოდგენილი რეგლამენტის პროექტი ითვალისწინებს უმრავლესობასა და უმცირესობაში შემავალ ფრაქციებს შორის პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების დათმობას ან გაცვლას. კვოტების დათმობის ან გაცვლის შესახებ ფრაქციათა გადაწყვეტილებას დაამტკიცებს საქართველოს პარლამენტის ბიურო)
3       საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ (#07-3/15. 22.11.2012) I მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრი ობა  დავითაშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი ობა  დავითაშვილი; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ვახტანგ ხმალაძე, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის  თავმჯდომარე  ეკა ბესელია, საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე)
4.         საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის გადაუდებელი აუცილებლობისას საკუთრების ჩამორთმევის  წესის  შესახებ“   საქართველოს  ორგანულ  კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/8, 15.11.2012) I მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი ობა  დავითაშვილი; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ვახტანგ ხმალაძე, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის  თავმჯდომარე  ეკა ბესელია, საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი,  საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე)
5.         საქართველოს კანონის პროექტი საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-2/6, 29.11.2012) I მოსმენა
(საქართველოს მთავრობის ინიციატივა; მომხსენებელი  საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე; თანამომხსენებელნი:  საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი, საქართველოს პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე)
(კანონპროექტით საწარმოთა მიერ საგადასახადო ან/და სასესხო დავალიანების რესტრუქტურიზაციის, უიმედო სესხად აღიარების, ჩამოწერის, პატიების, მესამე პირისათვის გადაკისრებისა და დაფარვის მოთხოვნის უფლების სხვა იურიდიული პირისათვის დისკონტით დათმობის შესახებ წერილობითი მიმართვის წარდგენისათვის, ნცვლად 2013 წლის 1 იანვრისა, განისაზღვრა 2014 წლის 1 იანვარი)
6.            საქართველოს კანონის პროექტი მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე (07-3/13, 20.11.2012) II მოსმენა
7.         საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი  „საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ (07-3/11, 20.11.2012) II მოსმენა
8.            საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ (#07-3/16. 22.11.2012) I მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრები ავით ონოფრიშვილის და ოდარ ებანოიძის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი ავით ონოფრიშვილი; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ნანა ყეინიშვილი, ჯაფარიძე, საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე ირინე იმერლიშვილი, საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე)
(წარმოდგენილი კანონპროექტის თანახმად, საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებით შექმნილი კომისია შეამოწმებს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის არა მხოლოდ საფინანსო-ეკონომიკურ საქმიანობას, არამედ მისი საქმიანობის სრულ პროცესს)
9.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე
(დადგენილების პროექტით, „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში განსახორციელებელი ცვლილების შესაბამისად, იცვლება კომისიის სახელწოდება)
10.         საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის შესახებ საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე
11.         საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/19, 29.11.2012) I მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრი ობა დავითაშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - (საქართველოს პარლამენტის წევრი ობა დავითაშვილი; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ვახტანგ ხმალაძე, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის  თავმჯდომარე  ეკა ბესელია, საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე დიმიტრი ხუნდაძე, საქართველოს პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე, საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე)
12.      საქართველოს კანონის პროექტი ბუღალტრული აღრიცხვისა და ფინანსური ანგარიშგების აუდიტის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე (07-3/32, 12.12.2012) I მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრი ავით ონოფრიშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი ავით ონოფრიშვილი; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ნოდარ ებანოიძე, საქართველოს პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე, საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე)
13.       საქართველოს კანონის პროექტი პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ (07-2/5, 29.11.2012) ერთი მოსმენით
(საქართველოს მთავრობის ინიციატივა; მომხსენებელისაქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ნათია მიქელაძე;  თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე,  საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის  თავმჯდომარე გიგლა აგულაშვილი,  საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე თედო ჯაფარიძე, საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ვიქტორ დოლიძე)
(წარმოდგენილი კანონპროექტით ხდება საქართველოს მთავრობის მიერ ტექნიკური რეგამენტების ნუსხის დამტკიცებასთან და გამოქვეყნებასთან, იმ ქვეყნების ნუსხის დამტკიცებასთან, რომელთა ტექნიკური რეგლამენტებიც დაშვებულია და რომელთა შესაბამისობის დამადასტურებელი დოკუმენტები აღიარებულია საქართველოში, შესაბამისობის შეფასების მოდულების, ქვემოდულების განსაზღვრასთან დაკავშირებული ვადების გადაწევა)
14.    საქართველოს კანონის პროექტი უმაღლესი განათლების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-2/11, 10.12.2012) I მოსმენა
(საქართველოს მთავრობის ინიციატივა; მომხსენებელი საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე; თანამომხსენებელნი:  საქართველოს პარლამენტის   განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე ივანე  კიღურაძე, საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი)
15.    საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი „საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას  შორის დაფინანსების შეთანხმების (რეგიონული განვითარების მეორე პროექტი)“ რატიფიცირების თაობაზე“ (07-1/9, 11.12.2012)
(საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივა; მომხსენებელისაქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი, საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე თედო ჯაფარიძე, პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე, საქართველოს პარლამენტის   განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე ივანე  კიღურაძე, საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გია ჟორჟოლიანი)
16.         საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/23, 29.11.2012) I მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრი ავით ონოფრიშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - (საქართველოს პარლამენტის წევრი ავით ონოფრიშვილი; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ნოდარ ებანოიძე, საქართველოს პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე, საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი შალვა თადუმაძე)
17.       საქართველოს კანონის პროექტი დაზღვევის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზეI მოსმენა
18.       საქართველოს კანონის პროექტი საგადასახადო სისტემისა და საგადასახადო მომსახურების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“        I მოსმენა
19.       საქართველოს კანონის პროექტი მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზეI მოსმენა
20.       საქართველოს კანონის პროექტიუკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე“  I მოსმენა
21.    საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-2/10, 05.12.2012) I მოსმენა
საქართველოს მთავრობა ითხოვს კანონპროექტის რიგგარეშე განხილვას.