ბიუროს 2012 წლის 28 დეკემბრის სხდომის დღის წესრიგი
საქართველოს  VIII  მოწვევის პარლამენტის ბიუროს 2012 წლის 28 დეკემბრის სხდომის დღის წესრიგი
განსახილველი და კენჭსაყრელი საკითხები
1.         საქართველოს კანონის პროექტი უმაღლესი განათლების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/35, 19.12.2012)          III მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრი ვიად ძიძიგურის ინიციატივა; მომხსენებელი - (საქართველოს პარლამენტის წევრი ვიად ძიძიგური)
(წარმოდგენილი კანონპოექტით განისაზღვრება საღვთისმეტყველო უმაღლესი განათლების მიზნები, საღვთისმეტყველო საგანამანათლებლო პროგრამები, საღვთისმეტყველო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების დაფუძნების, მართვის, სტუდენტთა ჩარიცხვის, აკადემიური პერსონალის მიღების, რეორგანიზაციისა და ლიკვიდაციის წესი, ასევე საღვთისმეტყველო უმაღლესი განათლების სფეროში საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის უფლებამოსილებანი)
2.         საქართველოს კანონის პროექტი განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზეIII მოსმენა
(კანონპროექტით დგინდება გამონაკლისი საღვთისმეტყველო საგანმანათლებლო პროგრამებისათვის, სახელმწიფო სასწავლო გრანტი და სახელმწიფო სასწავლო სამაგისტრო გრანტიგაცემის, საგანმანათლებლო პროგრამის განსახორციელებლად აკრედიტაციის გავლისას)
3.         საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ (07-2/18, 20.12.2012) III მოსმენა
(საქართველოს მთავრობის ინიციატივა; მომხსენებელისაქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე)
(წარმოდგენილი კანონპროექტით ზუსტდება საგადასახადო ხანდაზმულობის ვადბის ათვლის მომენტი, ცვლილებები ეხება დაბეგვრის და ადმინისტრირების მექანიზმებს, საგადასახადო დავალიანების იძულებით გადახდევინების განხორციელებისა და საგადასახადო შეთანხმების გაფორმების წესებს, ასევე მცირდება საგადასახადო დამართალდარღვევისათვის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციის ოდენობები)
4.         საქართველოს კანონის პროექტი ნორმატიული აქტების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/33, 13.12.2012) III მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრი რინე იმერლიშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი რინე იმერლიშვილი)
5.         საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ III მოსმენა
6.         საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/28, 06.12.2012)  III მოსმენა
(კანონპროექტით, უზენაესი სასამართლოს წევრს უფლებამოსილებას ვადაზე ადრე, ნაცვლად იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსა, შეუწყვეტს საქართველოს პარლამენტი სიითი შემადგენლობის უმრავლესობით)
7.         საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“  III მოსმენა
(კანონპროექტის თანახმად, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეს, მისი თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ წარდგინების მიღების შემდეგ, თანამდებობიდან ათავისუფლებს საქართველოს პარლამენტი, ხოლო ყველა სხვა მოსამართლეს - იუსტიციის უმაღლესი საბჭო)
8.         საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ III მოსმენა
(რეგლამენტის პროექტით განისაზღვრება პარლამენტის უფლებამოსილება, სიითი შემადგენლობის უმრავლესობით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინებით, უზენაესი სასამართლოს წევრის უფლებამოსილების ვადაზე ადრე შეწყვეტის წესი)
9.            საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის გადაუდებელი აუცილებლობისას საკუთრების ჩამორთმევის  წესის  შესახებ“   საქართველოს  ორგანულ  კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07-3/8, 15.11.2012) III მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი ობა  დავითაშვილი)
10.       საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ (07-3/11, 20.11.2012) III მოსმენა
(საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ვიქტორ დოლიძე)
11.       საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი 2011 წლის 1 მარტის საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების (გეო: ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა) ცვლილების“ (07-1/15, 21.12.2012) რატიფიცირების თაობაზე“
(საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივა; მომხსენებელისაქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე; თანამომხსენებელნი:  საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი, საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე თედო ჯაფარიძე, საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე  ერეკლე ტრიპოლსკი, საქართველოს პარლამენტის  დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე ზურაბ ტყემალაძე, საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე დიმიტრი ხუნდაძე, საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის  თავმჯდომარე გიგლა აგულაშვილი)
12.       საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი „თურქეთის რესპუბლიკის მთავრობას, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის მცირე ზომის ქვედანაყოფის სადივიზიო სადესანტო სწავლების კავკასიის არწივის განხორციელების მიზნით მასპინძელი ქვეყნის მხარდაჭერის შესახებ ურთიერთგაგების მემორანდუმი (07-1/13, 21.12.2012) რატიფიცირების თაობაზე“
(საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივა; მომხსენებელისაქართველოს თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე ლევან დოლიძე; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი სესიაშვილი, საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე თედო ჯაფარიძე, საქართველოს პარლამენტის  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი, საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ვახტანგ ხმალაძე)
13.       საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/5, 08.11.2012)         II მოსმენა
(წარმოდგენილი   კანონპროექტის   შესაბამისად   სახელმწიფო   დაცვის   სპეციალური   სამსახური, გადადის საქართველოს მთავრობის უშუალო დაქვემდებარებაში (დღეს მოქმედი რედაქციის შესაბამისად აღნიშნული     სამსახური    ექვემდებარება    საქართველოს     პრეზიდენტს);     შესაბამისად    სამსახურის   სტატუსისა  და მისი ფუნქციონირებასთან   დაკავშირებული  საკითხების  რეგულირებისთანამდებობის    პირთა     დანიშვნისა   და   თანამდებობიდან    გათავისუფლების,    ასევე    ამ    სფეროში     ნორმატიული     აქტების     გამოცემის უფლებამოსილება გადაეცემა  საქართველოს  მთავრობას)             _________________________________________________________________________________________________