საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტის ბიუროს 2012 წლის 3 დეკემბრის სხდომის დღის წესრიგი
1. საქართველოს პარლამენტის 2012 წლის 5 - 7 დეკემბრის პლენარული სხდომების დღის წესრიგი
განსახილველი საკითხები 1. საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი „პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულ და დევნილ პირთა თაობაზე“ (07-3/10, 19.11.2012) (საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ინიციატივა; მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია) (წარმოდგენილი პროექტით ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ დამტკიცებული სიების შესაბამისად დგინდება იმ პირთა სია, რომლებიც მიიჩნევიან პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულ და პოლიტიკური ნიშნით დევნილ პირებად. ამავე პროექტის თანახმად, საქართველოს პარლამენტმა უნდა უზრუნველყოს აღნიშნული პირების სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისაგან განთავისუფლების ან/და სამართლიანი სასამართლოს უფლებით სარგებლობის სამართლებრივი მექანიზმები) _____________________________________________________________________________________________ 2. საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/2, 01.11.2012) I მოსმენა (საქართველოს პარლამენტის წევრების: ვახტანგ ხმალაძის, დავით ბერძენიშვილის, ზაქარია ქუცნაშვილის, ირაკლი ჩიქოვანის ინიციატივა; მომხსენებელი – საქართველოს პარლამენტის წევრი ვახტანგ ხმალაძე; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თამაზ ავდალიანი, საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი, საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე ერეკლე ტრიპოლსკი, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია) (ორგანული კანონის პროექტის თანახმად საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნების ჩატარების ვადად განისაზღვრება აპრილი და ოქტომბერი, კერძოდ თუ პარლამენტის წევრს უფლებამოსილება შეუწყდება 15 თებერვლიდან 15 ივლისამდე, შუალედური არჩევნები გაიმართება იმავე წლის ოქტომბერში, წინააღმდეგ შემთხვევაში - აპრილში) _____________________________________________________________________________________________ 3. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/3, 01.11.2012) I მოსმენა (საქართველოს პარლამენტის წევრების: ვახტანგ ხმალაძის, დავით ბერძენიშვილის, ზაქარია ქუცნაშვილის, ირაკლი ჩიქოვანის ინიციატივა; მომხსენებელი – საქართველოს პარლამენტის წევრი ვახტანგ ხმალაძე; თანამომხსენებელნი: საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ფრიდონ საყვარელიძე, საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე თამაზ ავდალიანი) (წარმოდგენილი რეგლამენტის პროექტი ითვალისწინებს უმრავლესობასა და უმცირესობაში შემავალ ფრაქციებს შორის პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების გადანაწილებასა ან გაცვლას. კვოტების გადანაწილების ან გაცვლის შესახებ ფრაქციათა გადაწყვეტილებას დაამტკიცებს საქართველოს პარლამენტის ბიურო) _____________________________________________________________________________________
2. axali sakanonmdeblo iniciativebi:
2.1. saqarTvelos kanonis proeqti `saqarTvelos samxedro Zalebis raodenobis damtkicebis Sesaxeb~ (07-1/7, 26.11.2012)
(iniciatori _ saqarTvelos prezidenti, avtori _ saq. Tavdacvis saministro)
(კანონპროექტის თანახმად, საქართველოს სამხედრო ძალების რაოდენობა (სამხედრო მოსამსახურეთა შტატი) 2013 წელს განისაზღვრება 37 000 კაცით)
(iuridiuli departamentis daskvna dadebiTia)
_______________________________________________________________ 2.2. saqarTvelos parlamentis reglamentis proeqti `saqarTvelos parlamentis reglamentSi cvlilebis Setanis Sesaxeb~ (07-3/17, 26.11.2012)
(iniciatori, avtori _ saq. Pparlamentis wevri z. tyemalaZe)
(კანონპროექტის შესაბამისად, კომიტეტებთან იქმნება, მოწვეული ექსპერტ-კონსულტანტებისაგან შემდგარი, სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოები, რომელთა შემადგენლობასაც დანიშნავს კომიტეტის თავმჯდომარე, ხოლო სხდომებს, საჭიროების მიხედვით, მოიწვევს კომიტეტი)
_______________________________________________________________ 2.3. saqarTvelos parlamentis reglamentis proeqti `saqarTvelos parlamentis reglamentSi cvlilebis Setanis Sesaxeb~ (07-3/18, 29.11.2012)
(iniciatori, avtori – saq. parlamentis wevri z. ZiZiguri)
(წარმოდგენილი რეგლამენტის პროექტით სახელმწიფო და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები თავისუფლდებიან ვალდებულებისაგან მაჟორიტარი პარლამენტის წევრი უზრუნველყონ სამუშაო ოთახით, სატრანსპორტო და კავშირგაბმულობის საშუალებებით, ასევე ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის ხარჯზე გაუწიონ დახმარება მაჟორიტარი პარლამენტის წევრის ბიუროსა და მაჟორიტარი პარლამენტის წევრს უფლებამოსილების განხორციელებასთან დაკავშირებით)
2.4. saqarTvelos parlamentis dadgenilebis proeqti `saqarTvelos parlamentis wevris amomrCevlebTan urTierTobis gaumjobesebis RonisZiebaTa Sesaxeb~ saqarTvelos parlamentis 2006 wlis 2 martis #2714-Is dadgenilebaSi cvlilebis Setanis Taobaze~
(წარმოდგენილი პროექტის შესაბამისად, დადგენილებიდან ხდება იმ პუნქტების ამოღება, რომლებიც ეხება ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის მიერ მაჟორიტარი პარლამენტის წევრისა და მისი ბიუროს საქმიანობის დაფინანსებას)
_______________________________________________________________ 2.5. saqarTvelos kanonis proeqti `saqarTvelos sisxlis samarTlis kodeqsSi cvlilebis Setanis Taobaze~ (07-3/19, 29.11.2012)
(iniciatori, avtori – saq. parlamentis wevri k. daviTaSvili)
_______________________________________________________________ 2.6. saqarTvelos kanonis proeqti `buRaltruli aRricxvisa da finansuri angariSgebis auditis Sesaxeb~ saqarTvelos kanonSi cvlilebebis da damatebebis Setanis Taobaze~ (07-3/20, 29.11.2012)
(iniciatori, avtori _ saq. parlamentis wevri d. onofriSvili)
(კანონპროექტი განსაზღვრავს საზედამხედველო ორგანოს - ბუღალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის საზედამხედველო საბჭოს - ფუნქციებსა და უფლებამოსილებებს, რაც მოიცავს პროფესიულ ორგანიზაციებზე ზედამხედველობას, აკრედიტაციის განხორციელბას, რეესტრის წარმოებას. მოქმედი ყველა ორგანიზაცია დაექვემდებარება კანონის შესაბამისად აკრედიტაციას. ასევე, მონიტორინგის შედეგად მიღებული დასკვნა, ნაცვლად მოქმედი 4 კატეგორიისა, იქნება დადებითი ან უარყოფითი)
_______________________________________________________________ 2.7. saqarTvelos konstituciuri kanonis proeqti `saqarTvelos konstituciaSi cvlilebis Setanis Sesaxeb~ (07-3/21, 29.11.2012)
(iniciatori _ saq. parlamentis 80 wevri, avtori – saq. parlamentis Tavmjdomaris moadgile z. ZiZiguri)
(კონსტიტუციური კანონის პროექტი ითვალისწინებს საქართველოს კონსტიტუციიდან 481 მუხლის ამოღებას, რომელიც განსაზღვრავს საქართველოს პარლამენტის ადგილსამყოფელსა და საქართველოს პარლამენტის ადგილსამყოფელის დროებითი შეცვლის პირობებს. შესაბამისად, ხსენებული საკითხების გადაწყვეტა კონსტიტუციური რეგულირების სფეროს ფარგლებს გარეთ გავა)
_______________________________________________________________ 2.8. saqarTvelos kanonis proeqti `prokuraturis Sesaxeb~ saqarTvelos kanonSi cvlilebis Setanis Taobaze~ (07-3/22, 29.11.2012)
(კანონპროექტის შესაბამისად, იმიჯნება იუსტიციის მინისტრისა და მთავარი პროკურორის უფლებამოსილებები. პროკურატურას უხელმძღვანელებს მთავარი პროკურორი, რომელსაც თანამდებობაზე დანიშნავს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, იუსტიციის მინისტრის წარდგინებით, 5 წლის ვადით. ახლებურად ყალიბდება მთავარი პროკურორის მოადგილეების, ასევე, ავტონომიური რესპუბლიკების პროკურორების, თბილისის და საოლქო პროკურორებისა და სხვა ქვემდგომი პროკურორებისა და პროკურატურის მუშაკების თანამდებობაზე გამწესებისა და ასევე მათი საკვალიფიკაციო გამოცდის ჩატარების წესთან დაკავშირებული საკითხები)