1. საქართველოს პარლამენტის 2012 წლის 7 ნოემბრის პლენარული სხდომის დღის წესრიგი
1.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი   საქართველოს პარლამენტის წევრის ალექსანდრე პეტრიაშვილისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
2.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი  საქართველოს პარლამენტის წევრის პაატა ზაქარეიშვილისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
3.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი  საქართველოს პარლამენტის წევრის სოზარ სუბარისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
4.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის ნოდარ ხადურისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
5.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის მირიანე ოდიშარიასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
6.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის მაია ფანჯიკიძისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
7.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის თეა წულუკიანისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
8.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის ირაკლი ღარიბაშვილისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
9.            საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის ირაკლი ალასანიასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
10.       საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის კახა კალაძისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობზე
(მომხსენებელი - საქართველოს  პარლამენტის  საპროცედურო  საკითხთა   და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე ირინე იმერლიშვილი) _____________________________________________________________________________________
11.       საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შესახებ
(მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე თედო ჯაფარიძე )