ვიქტორ დოლიძემ წარმოადგინა შემდეგი ელჩობის კანდიდატი თურქეთის რესპუბლიკაში ბატონი ირაკლი კოპლატაძე,გადასცა მას სიტყვა,ბატონი ირაკლი წარსდგა კომიტეტის წინ გაეცნო დამსწრე საზოგადოებას ,მოკლედ გააცნო კომიტეტს მისი ბიოგრაფია,და ისაუბრა საქართველო თურქეთის ურთიერთობებზე, ხაზი გაუსვა რომ თურქეთი არის ჩვენი ქვეყნის ერთერთი ყველაზე აქტიური მხარდამჭერი ნატოში ინტეგრაციის გზაზე.ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტმა ფარული კენჭისყრით მხარი დაუჭირა  ირაკლი კოპლატაძეს თურქეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნას.
თავი შეიკავა-0
კომიტეტის თავჯდომარემ,ბატონ კონსტანტინე კორკელიას  სთხოვა მიემართა კომიტეტისთვის,რომელიც პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილია ევროპის საბჭოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად .ბატონი კონსტანტინე წარსგა კომიტეტის წინაშე ორიოდე სიტყვით ისაუბრა მის ბიოგრაფიაზე,და კომიტეტს გააცნო მისი ხედვები და ძირითადი პრიორიტეტები თანამდებობაზე დანიშვნის შემთხვევაში.ევროპასთნ ინტეგრაციის კომიტეტმა ფარული კენჭისყრით მხარი დაუჭირა აღნიშნულ კანდიდატურას.