2013 წლის 19 აპრილის სხდომის
ქ. ქუთაისის სხდომათა დარბაზი #307
დღის წესრიგი: 1. საქართველოს პარლამენტის წევრის გ. ცაგარეიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონის პროექტი „საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-2/55, 27.03.13) (III მოსმენა ).
სხდომას ესწრებოდნენ: გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე _ გიორგი ცაგარეიშვილი სხდომის თავმჯდომარე; თავმჯდომარის პირველი მოადგილე _ ბიძინა გუჯაბიძე; კომიტეტის წევრები – გიორგი გაჩეჩილაძე, ნოდარ ებანოიძე, ზურაბ ზვიადაური, გიორგი ფეიქრიშვილი, დავით ჭავჭანიძე, სერგო ხაბულიანი.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის აპარატის მთავარი სპეციალისტ –ნანა გოგიტიძე, წამყვანი სპეციალისტები: ელისო შანავა, ფიქრია რობაქიძე– სხდომის მდივანი
მოისმინეს: გიორგი ცაგარეიშვილის-აღნიშნა, რომ სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილება წარმოდგენილი კანონპროექტი, პირველი და მეორე მოსმენისას დეპუტატების მრიდან შენიშვნები არ გამოთქმულა და გთხოვთ მესამე მოსმენისტვის ვუყაროთ კენჭი.
შენიშვნები არ გამოთქმული შენიშვნები კანონპროექტების ინიციატორების მიერ გათვალისწინებულია და კომიტეტი მზად არის კანონპროექტებს მესამე მოსმენისათვის უყაროს
ინფორმაცია და აღნიშნა, რომ წარმოდგენილ კანონპროეტქი
გადაწყვიტეს: მიზანშეწონილად იქნეს მიჩნეული საქართველოს პარლამენტის წევრის გ. ცაგარეიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონის პროექტი „ საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე III მოსმენით განსახილველად გატანა.