საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის სხდომის
25  ივნისი, 2013. 17 სთ.
სხდომას უძღვებოდა კომიტეტის თავმჯდომარე ივანე კიღურაძე. სხდომას  ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები: ქანთარია ალექსანდრე,  როსტომ ხალვაში (ადგილმონაცვლე)-ქავთარაძე გიორგი, გიორგი გაჩეჩილაძე (ადგილმონაცვლე)-ჭკუასელი თეიმურაზი, პაპუაშვილი ზაზა, ჯაფარიძე თამაზი, საყვარელიძე ფრიდონი, ბუკია გიგა, ხეჩინაშვილი გიორგი, რატიანი სერგო,  მეგრელიძე ომარი, აპარატის წევრები, მასმედიის წარმომადგენლები.                                                                                                                                                                                                                                                                       დღის წესრიგი
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტების: „კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს დედაქალაქის - თბილისი შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-2/58, 13.05.13) განხილვა პირველი მოსმენით. ( მარინე მიზანდარი - საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე)
2. საქართველოს პარლამენტის წევრის ივანე კიღურაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის: „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/93, 06.06.13) განხილვა პირველი მოსმენით.
( ივანე კიღურაძე - საქართველოს პარლამენტის  განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე)
1.  მოისმინეს საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილის მარინე მიზანდარის მოხსენება ბელ სამუშაოებზე ნებართვის გაცემას მხოლოდ ქალაქის თვითმართველობა ახორციელებს და აღნიშნულ პროცესში სამინისტრო და მისი ექსპერტები სრულყოფილ მონაწილეობას ვერ იღებენ. წარმოდგენილი ცვლილებებით კი ნებართვის გაცემას, ისევე როგორც საქართველოს სხვა ქალაქებში, ასევე თბილისშიც ადგილობრივი თვითმართველობა სამინისტროსთან შეთანხმებით განახორციელებს. რაც შეეხება, ობიექტისათვის ძეგლის სტატუსის მინიჭების და მოხსნის ფუნქციას, მას სამინისტროს წარდგინებით საქართველოს მთავრობა შეასრულებს. საკითხთან დაკავშირებით მოსაზრებები გამოთქვეს როგორც პარლამენტის წევრებმა , ასევე თბილისის მერიის თანამშრომლებმაც.
კომიტეტის წევრმა სერგო რატიანმა დაუსვა შეკითხვა კოლეგებს და სამინისტროს წარმომადგენელს  თუ როგორ შეაფასებდნენ აღმაშენებლის გამზირის პროექტს, რომელიც განახორციელა თბილისის მერიამ.
კომიტეტის წევრებმა გამოთქვეს მოსაზრებები აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, კერძოდ, ზაზა პაპუაშვილმა ხაზი გაუსვა რიყის პროექტს, რომელიც დეპუტატის თქმით ის პირად ტრაგედიად აღიქვამს. ასევე პაპუაშვილმა დაუსვა შეკითხვები სამინისტროს წარმომადგენელს ძველი უბნების რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით.
მარინე მიზანდარმა აღნიშნა, რომ ძველი უბნების რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო გეგმავს კერძო სექტორის დაინტერესებას და მიმდინარეობს აქტიური კომპლექსური მუშაობა აღნიშნული პრობლემის მოსაგვარებლად.
ივანე კიღურაძის აზრით, ძეგლთა დაცვას უნდა ახორციელებდეს ერთი კონკრეტული ინსტიტუცია, რადგან შედეგად არ არ გვქონდეს ისეთი შედეგები, რომლებზედაც გულისტკივილით ლაპარაკობდნენ მისი კოლეგები.
კომიტეტმა გადაწყვიტა: კომიტეტმა  10 მომხრე ,1-მა თავი შეიკავა   მხარი დაუჭირა წარმოდგენილი კანონის პროექტების პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველად გატანას.
2.    მოისმინეს საქართველოს პარლამენტის წევრის ივანე კიღურაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის: „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ“ საქართველოს
კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“.   მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ
კანონპროექტის მიღება განპირობებულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში მოქმედ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირთან
საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შექმნის აუცილებლობით, რაც თავის მხრივ უზრუნველყოფს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში მოქმედ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირთან საგანმანათლებლო,
სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების დაფუძნებას დამოუკიდებელი იურიდიული პირების სახით.  კანონპროექტის მიზანია, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში მოქმედ საჯარო სამართლის
იურიდიულ პირთან საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შექმნის შესაძლებლობის უზრუნველყოფა, რაც თავის მხრივ ემსახურება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში მოქმედ საჯარო
სამართლის იურიდიულ პირთან საგანმანათლებლო, სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების დაფუძნებისა და  ფუნქციონირების ახალი, ეფექტური სისტემის დანერგვას. კანონპროექტის მიხედვით საქართველოს
პრეზიდენტის ბრძანებულებით განსაზღვრულ შემთხვევებში შესაძლებელი იქნება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში მოქმედ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირთან საჯარო სამართლის
იურიდიული პირის შექმნა. წარმოდგელი კანონპროექტზე გაიმართა მსჯელობა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს კომიტეტის წევრებმა: მიხეილ მახარაძემ, ომარ მეგრელიძემ, სერგო რატიანმა.  სერგო რატიანის
აზრით, უნივერსიტეტებში დღეს სერიოზული პრობლემაა ადამიანური რესურსების მხრივ, კერძოდ დიდი ნაკლებობაა მეცნიერების.  მიხეილ მახარაძემ დადებითად შეაფასა წარმოდგენილი კანონპროექტი. ივანე კიღურაძემ
ისაუბრა ჩეხურ და უნგრულ მოდელებზე.
კომიტეტმა გადაწყვიტა: კომიტეტმა 9 მომხრე , 1წინააღმდეგი  მხარი დაუჭირა წარმოდგენილი კანონის პროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი  მოსმენით განსახილველად გატანას.
სხდომის ბოლოს კომიტეტის წევრმა ფრიდონ საყვარელიძემ გააკეთა განცხადება და აცნობა კომიტეტის წევრებს და აპარატის თანამშრომლებს, რომ 8 ივლისს კომიტეტის ეგიდით პარლამენტში გაიმართება კონფერენცია „ქართული ენა XXI საუკუნის გამოწვევები“.
სხდომის თავმჯდომარე                                                                                                         ივანე კიღურაძე