საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით კორესპონდენციაზე მუშაობა; ევროკავშირის სტრუქტურებთან ურთიერთობა, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობასთან ურთიერთობა. დიპლომატიურ კორპუსთან კომუნიკაცია; საგარეო საქმეთა სამინისტროდან გამოგზავნილი ანგარიშების შესწავლა-გაანალიზება; საერთაშორისო ურთიერთობების შესახებ კომიტეტის თავმჯდომარის, ასევე აპარატის ინფორმირება. UNO, OSCE და სხვა ორგანიზაციებთან ურთიერთობა, მათი დოკუმენტაციის შესწავალა; აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივისა და ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის ფარგლებში სათანადო დოკუმენტაციაზე მუშაობა;
თ.ბორაშვილი, ასევე, კონკრეტული მიმართულებების მიხედვით
ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის კომიტეტების დოკუმენტაციაზე მუშაობის ჯგუფი: ე.ქარდავა, თ.ბორაშვილი. თ.ჭუმბურიძე
- 34.
ეკონომიკური პროფილის საკითხებზე მუშაობა; საკანონმდებლო საქმიანობის განხორციელებისას იურსიტებთან კოორდინირებულად მუშაობა (ეკონომიკური პროფილის გათვალისწინებით)
ქ. ქუთაისი (პერმანენტულად)
- 35.
მთარგმნელობითი მუშაობის განხორციელება, ინფორმაციული ფურცლების მომზადება, კომიტეტის სხდომების ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება, საოქმო ჩანაწერების გაკეთება,
ქ.ქუთაისი, (პერმანენტულად)
ნ.ნემსაძე
- 36.
საქმისწარმოებასა და დოკუმენტბრუნვაზე კონტროლი, აღრიცხვიანობა, ვიზირების შესაბამისად დოკუმენტების გადაცემა/მოძრაობა, აპარატის უზრუნველყოფა საჭირო წერილებით, დოკუმენტაციით (ელექტრონული დოკუმენტბრუნვის პროგრამიდან), ამ მიმართულებით განხორციელებულ სიახლეებზე აპარატის ინფორმირება, სამივლინებო საკითხების ორგანიზება და შესრულება. მისაღების ნორმალური ფუნქციონირება. ოპერატიული ინფორმირება.
ქ.ქუთაისი (პერმანენტულად)
- 37.
კომიტეტის კონფერენციის „Georgia Before Vilnius“ დაგეგმვა, მომზადება, სათანადო სამუშაობის ჩატარება
- 38.
NDI ის მხარდაჭერით კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში საჯარო პრეზენტაციის გამართვა (სექტემბრის თვისთვის მზადება)
სექტემებრის ბოლო
- 39.
კომიტეტის სხდომების ორგანიზება, ჩატარება
- 40.
2013 წლის მეორე კვარტლის შედარებითი ეკონომიკური ანალიზი წინა წლების მონაცემებთან.
- 41.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2012 წლის ანგარიშის ანალიზი და საინფორმაციო ფურცლის მომზადება.
- 42.
ევროპარლამენტის რეზოლუციის პროექტთან დაკავშირებით სათანადო ტექსტების მომზადება, მასალების დაგზავნა, კოორდინაცია პრემიერ-მინისტრის მრჩეველთან (თ.ჩუგოშვილთან) და ბრიუსელში საელჩოსთან (მ.ბოჭორიშვილი)