საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურსაკითხთა კომიტეტის სხდომის ოქმი ¹ 31 6 სექტემბერს 2013 წ.
სხდომის თავმჯდომარე: ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე დიმიტრი ხუნდაძე
ესწრებოდნენ: გუგული მაღრაძე ჯანმრთელობის დაცვისა და მირიან წიკლაური სოციალურ საკითხთა კომიტეტის ზურაბ ჯაფარიძე წევრები კობა დავითაშვილი ნანა ყეინიშვილი გიორგი ხეჩინაშვილი კობა სუბელიანი პავლე კუბლაშვილი სხდომის დღის წესრიგი : 1.საქართველოს პარლამენტის წევრების ანი მიროტაძის და ირინე იმერლიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს ყოფილი უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირების ოჯახის წევრთა სოციალური დაცვის გარანტიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/197) III- მოსმენა. მომხსენებელი - საქართველოს პარლამენტის წევრი ანი მიროტაძე 2. საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები: „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „პატიმრობის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/123, 10.07.13) I მოსმენა. მომხსენებელი საქართველოს პარლამენტის წევრი კობა დავითაშვილი 3.საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი“ჯანმრთელობის საყოველთაო სოციალური დაზღვევის შესახებ“, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი“საქართველოს ორგანულ კანონში“საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ ცვლილებების შეტანის თაობაზე და საქართველოს კანონის პროექტები; „საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და საექიმო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/127, 11.07.13) I მოსმენა მომხსენებელი საქართველოს პარლამენტის წევრი კობა დავითაშვილი სხდომა გახსნა სხდომის თავმჯდომარემ ბატონმა დიმიტრი ხუნდაძემ, მან სხდომის მონაწილეებს გააცნო დღის წესრიგი, რაც ერთხმად იქნა მიღებული. სხდომის თავმჯდომარემ სიტყვა მოხსენებისთვის გადასცა პარლამენტის წევრს ანი მიროტაძეს, რომელმაც სხდომაზე მე-3 მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა დღის წესრიგით გათვალისიწინებული პირველი საკითხი. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ კანონპროექტის მიზანია „საქართველოს ყოფილი უმაღლესი პოლიტიკური თანამდედობის პირების ოჯახის წევრთა სოციალური დაცვის გარანტიების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-8 და მე-9 მუხლები შესაბამისობაში მოვიდეს საქართველოს კონსტიტუციის 73-ე მუხლის მე-5 პუნქტთან, რომელიც 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგად არჩეული პრეზიდენტის მიერ ფიცის დადების მომენტიდან უნდა ამოქმედდეს. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით მესამე მოსმენისათვის დადგენილი პროცედურის შესაბამისად რედაქციული ხასიათის შენიშვნები კანონპროექტთან დაკავშირებით წარმოდგენილი არ ყოფილა. კომიტეტმა მიიღო გადაწყვეტილება(ერთხმად):..საქართველოს პარლამენტის წევრების ანი მიროტაძის და ირინე იმერლიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს ყოფილი უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირების ოჯახის წევრთა სოციალური დაცვის გარანტიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ მომზადებულად ჩაითვალოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე III მოსმენით განხილვისათვის. სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მეორე საკითხთან დაკავშირებით საქართველოს კანონის პროექტები: „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „პატიმრობის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილების შეტანის თაობაზე“ მოისმინეს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მოხსენება.როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა კანონპროექტის მიზანია „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოტიკული დახმარების შესახებ საქართველოს კანონი შესაბამისობაში მოვიდეს საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებთან. კანონპროექტის მიხედვით იცვლება კანონის სათაური და მასში აისახება „ნარკოლოგიური მომსახურება“ ნაცვლად დღეისათვის არარსებული „ნარკოლოგიური დახმარებისა“, რიგი ცვლილებებია ტერმინთა განმარტებებში, ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების და პრეკურსორების კონტროლის სფეროში ცვლილებათა შეტანის სფეროში და ისინი სრულად პასუხობს გაეროს შესაბამის კონვენციათა მოთხოვნებს. კანონპროექტი ასახავს ევროკავშირის ქვეყნებში მიმდინარე ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმდინარე ტენდეციებს.კანონპროექტი სრულიად ახლებურად აყალიბებს უკანონო ბრუნვაში მოქცეულ სპეციალურ კონტროლს დაქვემდებარებულ ნივთიერებათა მცირე, მნიშვნელოვან, დიდი, განსაკუთრებიტ დიდი და კომერციული ოდენობების შემუშავების წესებს, ადგენს ოდენობათა განსაზღვრის კრიტერიუმებს. განმარტავს ზიანის შემცირებისა და სარეაბილიტაციო პროგრამათა საფუძვლებს. მომხსენებლის განმარტებით ყველაფერი ეს ხელს შეუწყობს აღნიშნული პრობლემის დეკრიმინალიზაციას. აზრი გამოთქვეს; პარლამენტის წევრებმა დიმიტრი ხუნდაძემ, გუგული მაღრაძემ, გია ხეჩინაშვილმა. გადაწყვიტეს: (8 მომხრე, ერთმა თავი შეიკავა) კომიტეტი მხარს უჭერს კანონპროექტების ძირითად პრინციპებსა და დებულებებს და მიზანშეწონილად მიიჩნევს მისი პირველი მოსმენით განხილვას პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე. სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მესამე საკითხთან დაკავშირებით საქართველოს კანონის პროექტი “ჯანმრთელობის საყოველთაო სოციალური დაზღვევის შესახებ“, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი“საქართველოს ორგანულ კანონში“საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ ცვლილებების შეტანის თაობაზე და საქართველოს კანონის პროექტები; „საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და საექიმო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ მოისმინეს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მოხსენება. მან აღნიშნა, რომ კანონპროექტის მიზანია საქართველოს მოსახლეობის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუმჯობესება. ჯანმრთელობის დაზღვევის თანხების ეფექტური და მიზნობრივი გამოყენების უზრუნველყოფით ჯანმრთელობის დაზღვევის ორგანიზება.ჯანმრთელობის დაზღვევის მონაცემთა ბაზის შენარჩუნება, ფინანსების ხარჯვის საჯაროობა. სახელმწიფო გარანტირება სისტემის მიმართ,ზედამხედველობის გაწევა მომსახურების ხარისხზე, რომლის საფასურიც ნაწილობრივ ან სრულად ჯანმრთელობის დაზღვევის ფონდის მიერაა გადახდილი. ქვეყნის ჯანდაცვის სექტორის სახელმწიფო დაფინანსება ყველაზე დაბალია რეგიონში. შესაბამისად, ძირითადი ინდიკატორების შესრულება, როგორიცაა დაცვა ფინანსური რისკებისგან, საკმაოდ დაბალია, შემოთავაზებული კანონპროექტის მიზანია უზრუნველყოს საქართველოს მთლიანი მოსახლეობისთვის უნივერსალური სამედიცინო დაზღვევის პაკეტის მიწოდება. ეს აქტი არეგულირებს სოლიდარობაზე დაფუძნებულ ჯანმრთელობის დაზღვევას, SemoTavazebuli საკანონმდებლო ინიციატივის Tanaxmad, iqmnება erTiani fondi, romelic samedicino momsaxurebis erTaderTi Semsyidveli iqneba, იგი mosaxleobis universaluri samedicino dazRvevis paketiა da jandacvis dafinansebis arsebuli sistemis reformaს warmoadgenს. ერთიანი ფონდი, კერძო სადაზღვევო კომპანიების ჩანაცვლებით Tavis Tavze aiRebs Sesabamisi sadazRvevo paketis Sesyidvis valdebulebas არსებული TanmimdevrobiT, erTi შეmსyidvelis gadaxdisunarianobas kidev ufro zrdis dafinansebასმ ფონდის სიმყარე ზრდის რისკების გაზიარებას, rac mas provaiderebTan kontraqtebze da wamlebis Sesyidvaze warmoebuli molaparakebebis dros saSualebas aZlevs ufro momgebiani, მისაღება ფასად SeZena ganaxorcielos, mTliani mosaxleobisTvis erTaderTi samedicino momsaxurebis paketis arseboba xels uwyobs jandacvis xelmisawvdomobis samarTlianobas, კonkurenciis nakleboba gaaumjobesebs administrirebis efeqturobasac. საყოველთაოდ ცნობილია saqarTveloSi wamlebis Zalian maRalი ფასები, msoflio jandacvis organizaciის 2012 wლის მონაცემებით miniSnebა კეთდება rogorც maRal fasebze, ise wamlis gadametebul moxmarebaze da warmoadgens susti finansuri dacvisa da ZiriTad wamlebze cudi xelmisawvdomobis mniSvnelovan mizezs, კანონპროექტი საშუალებას აძლევს სისტემას dainergos politika წამლის rogorc miwodebis, ise moTxovnis kuTxiT. momsaxurebis Semsyidveli erTiani fondiს მიერ kontraqtebis gaformeba samedicino momsaxurebis xarisxis gaumjobesebis ერთგვარი გარანტიაა, ვალდებულების შესრულებაზე კონტროლი ფონდის მიერ sasargeblo instruments warmoadgens. გაიზრდება pirveladi jandacvis doneze arasakmarisad momsaxurebis gamoyeneba, შესაბამისად გაიზრდება samedicino momsaxurebis xarisxi. იცვლება pacientTa erTiani sainformacio sistema, pacientebisa da momsaxurebis Sesaxeb informaciis gacvla-gamocvlas arsebiTi mniSvneloba aqvs samedicino momsaxurebis Semsyidveli nebismieri organizaciisTvis. prioritetulia pacientTa erTiani sainformacio sistemis warmodgena, romelic ar iqneba danawevrebuli da moqceuli individualuri provaiderebisa da/an sadazRvevo kompaniebis xelSi. seriozulად იzrdება jandavis seqtorisTvis gamoyofili dafinansebა, რაც mniSvnelovanwilad Seaustebs im problemebs, romlebic დღესდღეობით დგას. axali fondi finansur risks Tavis Tavze aიRebს da ar gaxdes standartuli, sabiujeto organizacia. საკანონმდებლო სიახლე მთლიანად შეასუსტებს უსაფუძვლო ვარაუდს იმის შესახებ, რომ თითქოს sasurvelia aqcenti arsebuli sistemis gaZlierebaze gakeTdes, რაც კიდევ ერთხელ ხელს უწყობს შუამავალი რგოლების უსაფუძვლო გამდიდრებას ქვეყნის მოსახლეობის და სამედიცინო სფეროში დასაქმებულთა ხარჯზე. მომხსენებლის განცხადებით აღნიშნული პროექტი შეესაბამება კოალიცია „ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამას. “ჯანმრთელობის საყოველთაო სახელმწიფო დაზღვევის შესახებ” საქართველოს კანონპროექტის მიღება იწვევს სხვა საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანას, შესაბამისად იგი წარმოდგენილია საკანონმდებლო პაკეტის სახით. აზრი გამოთქვეს; პარლამენტის წევრებმა მირიან წიკლაურმა, გუგული მაღრაძემ. გადაწყვიტეს: (7 მომხრე, ერთი წინაარმდეგი, ერთმა თავი შეიკავა) komitets miuReblad miaCnia kanonproeqtis pirveli mosmeniT ganxilva parlamentis plenarul sxdomaze.