ქ. ქუთაისი 21 მარტი; 2013წ.
სხდომას ესწრებოდნენ ფრაქციის წევრები: გოგი ლიპარტელიანი, კახაბერ ოქრიაშვილი, გოდერძი ბუკია, ენზელ მკოიანი, გიორგი გოზალიშვილი, სერგო ხაბულიანი. ფრაქციის აპარატის თანამშრომლები: ირაკლი მერებაშვილი თინათინ მეშველიანი, თეა ჯანაძე.
დ ღ ი ს წ ე ს რ ი გ ი: 1. ფრაქციის თავმჯდომარის, გოგი ლიპარტელიანის განცხადების განხილვა. 2. საქართველოს კონსტიტუციური კანონი “საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე” განხილვა
1. მოისმინეს: ფრაქციის თავმჯდომარის, გოგი ლიპარტელიანის განცხადება ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო ფრაქციის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგომის თაობაზე. გადაწყვიტეს: ფრაქციამ დააკმაყოფილა თავმჯდომარის განცხადება გადადგომის თაობაზე.
აზრი გამოთქვეს: გ.ბუკიამ წამოაყენა თავმჯდომარის თანამდებობაზე ბატონი კ.ოქრიაშვილის კანდიდატურა. გადაწყვიტეს: ღია კენჭისყრის შედეგად ფრაქციის თავმჯდომარის თანამდებობაზე ერთხმად არჩეულ იქნა კ.ოქრიაშვილი. აზრი გამოთქვეს: გ.ლიპარტელიანმა წამოაყენა თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობაზე ბატონი გ.გოზალიშვილის კანდიდატურა. გადაწყვიტეს: კენჭისყრის შედეგად ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილედ არჩეულ იქნა გ.გოზალიშვილი. დაევალოს ფრაქციის აპარატს რეგლამენტის 90-ე მუხლის 4-ე პუნქტის თანახმად წერილობით აცნობოს პარლამენტის თავმჯდომარესა და საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტს. 2. განიხილეს: საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“.
აზრი გამოთქვეს: გ.ლიპარტელიანმა, კახაბერ ოქრიაშვილმა. გადაწყვიტეს: მხარი დაუჭირონ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის ახალ რედაქციას „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“.