საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის
ინფორმაცია გაწეული საქმიანობის შესახებ
(2012 წლის ოქტომბრიდან 2013 წლის 2 სექტემბრამდე მდგომარეობით)
საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი თავის საქმიანობას წარმართავს საქართველოს კონსტიტუციით, პარლამენტის რეგლამენტით და სხვა საკანონმდებლო აქტებით.
კომიტეტი თავისი კომპეტენციის ფარგლებში ახორციელებს საკანონმდებლო საკითხების წინასწარ მომზადებას, პარლამენტის გადაწყვეტილებათა შესრულებისათვის ხელის შეწყობას, პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებული ორგანოებისა და საქართველოს მთავრობის საქმიანობის კონტროლს.
- 2012 წლის ოქტომბრიდან დღემდე საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტს ჩატარებული აქვს კომიტეტის 27 სხდომა.
- მათ შორის საზედამხედველო - 7.
- საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებულია 13 კანონი, აქედან
ა) კომიტეტი განისაზღვრა წამყვან კომიტეტად 6 კანონპროექტზე;
ბ) კომიტეტმა შეიმუშავა სავალდებულო დასკვნა 7 კანონპროექტზე;
- განხილვის პროცესშია 14 კანონპროექტი, აქედან
ა) კომიტეტი წამყვანია 6 კანონპროექტზე;
ბ) სავალდებულო დასკვნა შემუშავებულია 8 კანონპროექტებზე;
- საერთაშორისო სარატიფიკაციო დოკუმენტზე კომიტეტის მიერ შემუშავებულია 5 სავალდებულო დასკვნა. განხილვის პროცესშია 1 კონვენცია.
- კომიტეტის მიერ განხილული და რეაგირებულია 1522 საჩივარი და განცხადება.
I.კომიტეტის პრიორიტეტული მიმართულებები
- მოსახლეობის ჯანმრთელობის ხელშეწყობა;
- პაციენტზე ორიენტირებული ჯანმრთელობის დაცვის სისტემის შექმნა;
- სამედიცინო სერვისებზე გეოგრაფიული და ფინანსური ხელმისაწვდომობა.
- საპენსიო და სოციალური დახმარების სისტემის უზრუნველყოფა;
- შეზღუდული შესაძლებლობების პირთა (მათ შორის ბავშვთა), ხანდაზმულთა და ოჯახურ მზრუნველობას მოკლებულ, სოციალურად დაუცველ, ძალადობის მსხვერპლ და მიუსაფარ ბავშვთა სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესება და საზოგადოებაში ინტეგრაცია.
II.კომიტეტის საკანონმდებლო საქმიანობა
1.მიღებული კანონები, რომელზეც კომიტეტი იყო წამყვანი:
- „საქართველოს შრომის კოდექსში“ ცვლილების შეტანის თაობაზე“(07-3/11, 20.11.12).
- (კანონი არეგულირებს სოციალური სამართლიანობის, თანასწორობისა და სოციალური პარტნიორობის პრინციპებს შრომით კანონმდებლობაში)
- „სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
- (პროექტით ახლებურად რეგულირდება სამხედრო, შინაგან საქმეთა ორგანოებიდან, სახელმწიფო დაცვის სამსახურიდან თადარიგში დათხოვნილ პირთათვის, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის საჯარო თანამდებობიდან განთავისუფლებულ პირთათვის, ასევე სამოქალაქო ავიაციის მოსამსახურეთა და შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე ძალოვანი სტრუქტურების მოსამსახურეთა კომპენსაციის გაანგარიშების წესი) „სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-2/24, 03.01.2013.)
- „საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-2/48, 11.03.13.)
- (პროექტი ერთი მხრივ, დასაქმებულის ინტერესების დაცვის გაზრდის მიზნით, გარკვეულ სამართლებრივ ჩარჩოებს აწესებს; თუმცა, მეორეს მხრივ, იგი გაუმართლებლად არ ზღუდავს დამსაქმებლის უფლებებსა და ინტერესებს. შესაბამისად, ცვლილებების ძირითადი არსი მდგომარეობს დასაქმებულის უფლებების გაზრდის ფონზე დამსაქმებლისა და დასაქმებულის ინტერესების დარეგულირებაში).
- „სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის დაღუპულ, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ, მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახების სოციალური დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/110, 13.06.13.)
(პროექტის მიხედვით ერთჯერადი დახმარების მიღების უფლება ეძლევა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას ”საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამშვიდობო ოპერაციებში მონაწილეობის შესახებ” საქართველოს კანონით განსაზღვრულ საერთაშორისო ოპერაციებში ან სხვა სახის სამშვიდობო საქმიანობის განხორციელებისას, აგრეთვე საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის გარდაცვლილი ან მიყენებული ჯანმრთელობის დაზიანების გამო გარდაცვლილი სამხედრო მოსამსახურის ოჯახი 100 000 ლარის ოდენობით. საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამშვიდობო ოპერაციებში მონაწილეობის შესახებ” საქართველოს კანონით განსაზღვრულ საერთაშორისო ოპერაციებში ან სხვა სახის სამშვიდობო საქმიანობის განხორციელებისას გარდაცვლილი ან ამ მისიებში მიღებული ჯანმრთელობის დაზიანების გამო გარდაცვლილი საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მოსამსახურეების, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის, აგრეთვე 1998 წლის მაისსა და 2004 წლის 22–24 აგვისტოს მოვლენებისას დაღუპულ, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ, მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახის წევრების დამატებითი სოციალური უზრუნველყოფის გარანტიების განსაზღვრა).
- „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/115 20.06.2013.)
- (კანონპროექტის მიხედვით ცვლილება შევიდა „ნარკოტიკული საშუალების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონის N2 დანართში და უკანონო მფლობელობიდან ან ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებებისა და ფსიქოტროპული ნივთიერებების მცირე, დიდ და განსაკუთრებით დიდი ოდენობის ნუსხას დაემატა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებები, განისაზღვრა მათი უკანონო მფლობელობიდან ან ბრუნვიდან ამოღებული მცირე, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობები).
- „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/121, 04.07.13.)
(კანონპროექტის მიხედვით, ცვლილება შევიდა „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ნაწილში, რაც ითვალისწინებს ე.წ. „სააფთიაქო“ ნარკოტიკების უკონტროლო რეალიზაციაზე მკაცრი ზომების მიღებას კანონდამრღვევთა მიმართ.
პროექტის მიხედვით, ასევე იკრძალება „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 112 მუხლის მიხედვით პირველი და მეორე ჯგუფისთვის მიკუთვნებული ფარმაცევტული პროდუქტის არასრულწლოვანთათვის მიყიდვა და შესაბამის სამართალდარღვევაზე დაწესდა ადმინისტრაციული სასჯელი).
2.მიღებული საერთაშორისო სარატიფიკაციო დოკუმენტები, რომელზეც კომიტეტის მიერ გაცემულია სავალდებულო დასკვნა:
- კონვენცია
- „საქართველოსა და პორტუგალიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ კონვენციის რატიფიცირების თაობაზე“ (512-რს 04.04.13.);
- ხელშეკრულება და შეთანხმება
1) 2011 წლის 1 მარტის „საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების (გეო: ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა)“ ცვლილების“ რატიფიცირების თაობაზე“ (197-რს 28.12.12);
2) „საქართველოსა და სლოვენიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე“ (239-II ს 20.02.13.);
3) „საქართველოსა და ხორვატიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე“ (370-II ს 20.03.13.);
4) „საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და ევროპაში მეკავშირე ძალების უმაღლეს შტაბბინას შორის ავღანეთში NATO-ს ეგიდით მიმდინარე საერთაშორისო უსაფრთხოების მხარდამჭერი ძალების (ISAF) ოპერაციებში საქართველოს შეიარაღებული ძალების მონაწილეობის შესახებ“ ტექნიკური შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე“ (869-რს 27.07.13.).
3.განხილვის პროცესში მყოფი სარატიფიკაციო კონვენციები, ხელშეკრულებები და შეთანხმებები
ბ) „შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების კონვენცია და კონვენციის ფაკულტატური ოქმი“ (07-1/54 13.05.2013);
გ) „საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (კონკურენტუნარიანობისა და ზრდის განვითარების პოლიტიკის მეორე ღონისძიების დაფინანსება)“ და „საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის დაფინანსების ხელშეკრულება (კონკურენტუნარიანობისა და ზრდის განვითარების პოლიტიკის მეორე ღონისძიების დაფინანსება)“ (07-1/72 02.08.2013).
4.საკანონმდებლო წინადადებები
- კომიტეტში შემოსულია 7 საკანონმდებლო წინადადება.
- მათ შორის 5 საკანონმდებლო წინადადებაზე კომიტეტი განსაზღვრულია წამყვან კომიტეტად.
- ერთი საკანონმდებლო წინადადების (კანონის პროექტი „საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტზე ხელმომწერ პირთა სტატუსისა და მათი სამართლებრივი და სოციალური გარანტიების შესახებ“ N28640; 14.06.13.) განხილვის მიზნით, შექმნილია სამუშაო ჯგუფი.
III.კომიტეტის საზედამხედველო საქმიანობა
კომიტეტი თავისი კომპეტენციის ფარგლებში მუდმივად ახორციელებს პარლამენტის გადაწყვეტილებათა შესრულებისათვის ხელის შეწყობას, პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებული ორგანოებისა და საქართველოს მთავრობის საქმიანობის კონტროლს.
2012 წლის ნოემბერ-დეკემბერში და 2013 წლის მარტსა და აპრილში კომიტეტის ინიციატივით, მოქალაქეთა საჩივარ-განცხადებების საფუძველზე, ჩატარდა რამოდენიმე შეხვედრა სამსახურიდან გათავისუფლებულ მედპერსონალთან, სადაზღვევო კომპანიების წარმომადგენლებთან და სამედიცინო დაწესებულებებთან. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით კომიტეტი აგრძელებს მუშაობას.
2013 წლის 21 თებერვალს საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტში ჩატარდა საკომიტეტო სხდომა შემდეგ საკითხებზე: ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის სტრატეგიის „შევაჩეროთ ტუბერკულოზი საქართველოში რეალიზაციის 15 წლიანი გამოცდილება“; განხილულ იქნა სამოქალაქო ჯანდაცვასა და თავისუფლების აღკვეთის ადგილებში ტუბერკულოზთან ბრძოლის პროგრამა, ეპიდემიოლოგიური ტენდენციები, ამჟამინდელი ვითარება, ტუბერკულოზის სახელმწიფო პროგრამის ძლიერი და სუსტი მხარეები, პრიორიტეტები, ქვეყანაში ტუბერკულოზთან ბრძოლის გაუმჯობესების გზები. კომიტეტთან შეიქმნა ტუბერკულოზის კონტროლის სამუშაო ჯგუფი, რომელის შემადგენლობა განისაზღვრა დარგის სპეციალისტებითა და ექსპერტებით. სხდომაზე შემუშავებული რეკომენდაციები და კომიტეტის გადაწყვეტილება გადაეგზავნა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს.
2013 წლის 7 მარტს ჩატარდა ფსიქიატრიის დარგში არსებული პრობლემების განხილვა. საკომიტეტო სხდომაზე განხილულ იქნა ფჯდ საერთაშორისო მიმართულებები და სისტემები, საქართველოს მოდელი, ჰოსპიტალური და ჰოსპიტალგარეშე სერვისები, თემზე დაფუძნებული სამსახურები. კომიტეტმა, დარგის ექსპერტებთან ერთად, მიზანშეწონილად ჩათვალა ფჯდ პოლიტიკის დოკუმენტისა და 2014-2017 წლების დარგის განვითარების სტრატეგიული გეგმის შექმნა; ზემოაღნიშნული დოკუმენტები საშემოდგომი სესიაზე წარედგინება საქართველოს პარლამენტს.
2013 წლის 19 მარტს კომიტეტმა მოისმინა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ინფორმაცია მიმდინარე რეფორმებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ. აღნიშნულ სხდომაზე კომიტეტმა დეტალურად განიხილა ახალი საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც ამოქმედდა 2013 წლის 28 თებერვლიდან.
2013 წლის 30 აპრილს კომიტეტმა მოისმინა „სამედიცინო მედიაციის სამსახური“-ს 2012 წლის ანგარიში. სსიპ „სამედიცინო მედიაციის სამსახური“ წარმოადგენს დავების რეგულირების ალტერნატიულ ორგანოს, რომლის ფუნქციებია: „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე სამედიცინო მედიაციის სამსახურისათვის განსაზღვრული უფლებამოსილებების ფარგლებში ქონებრივი დავების განხილვა და შესაბამისი გადაწყვეტილების/რეკომენდაციის მიღება ისეთი სახის ურთიერთობებში, რომელიც წარმოიშობა:
ა) პაციენტსა და სადაზღვევო ორგანიზაციას შორის;
ბ) სადაზღვევო ორგანიზაციასა და სამედიცინო მომსახურების მიმწოდებელს შორის;
გ) პაციენტსა და სამედიცინო მომსახურების მიმწოდებელს შორის;
2013 წლის 13 ივნისს კომიტეტმა მოისმინა სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის ინფორმაცია შესრულებული სამუშაოსა და სამომავლო გეგმების თაობაზე. სხდომაზე დეტალურად იყო წარმოდგენილი ინფორმაცია სახელმწიფო პენსიის, სახელმწიფო კომპენსაციის, სოციალური პაკეტის, საარსებო შემწეობის, დევნილთა შემწეობის, ორსულობის, მშობიარობის და ბავშვის მოვლის გამო დახმარების და ა.შ. შესახებ.
IV.კომიტეტთან არსებული მრჩეველთა საბჭოები
არსებული პრობლემების შესწავლის, ნაკლოვანებების გაანალიზებისა და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სისტემის დანერგვის, ასევე აღმასრულებელი ხელისუფლებისათვის რეკომენდაციების შემუშავებისა და საპარლამენტო კონტროლის ეფექტიანი განხორციელების მიზნით, კომიტეტთან შექმნილია 5 მრჩეველთა საბჭო:
- შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხთა მრჩეველთა საბჭო;
- ფსიქიკური ჯანმრთელობის საკითხებში მრჩეველთა საბჭო;
- ჯანმრთელობის დაცვის სისტემის რეფორმის საკითხებში მრჩეველთა საბჭო;
- ნევროლოგიის საკითხებში მრჩეველთა საბჭო;
- ანტინარკოტიკული პოლიტიკის მრჩეველთა საბჭო;
საბჭოების მუშაობის ფორმატში ჩატარებულია 11 სხდომა. შემუშავებული რეკომენდაციების უმეტესი ნაწილი გაზიარებულია დარგობრივი სამინისტროს მიერ, ან/და ასახულია საკანონმდებლო ინიციატივებში.