• ნილს სკოტი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში
• ფილიპ დიმიტროვი, ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საქართველოში
• ჰანს ჰორბახი, ნიდერლანდების სამეფოს ელჩი საქართველოში
თბილისი, სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტი"
12:00 - საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა ლიტვის რესპუბლიკის სეიმის თავმჯდომარესთან, ლორეტა გრაუჟინიენესთან
სასტუმრო "თბილისი მარიოტი" შეხვედრების დარბაზი: მეფე დავითი
15:00-საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა სურინამის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარესთან ჯენიფერ სიმონსთან
15:45- საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის,დავით უსუფაშვილისა და სურინამის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის ჯენიფერ სიმონსის ერთობლივი ბრიფინგი
სასტუმრო "თბილისი მარიოტი"
17:00- საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილისა და ლიტვის რესპუბლიკის სეიმის თავმჯდომარის, ლორეტა გრაუჟინიენეს ერთობლივი პრესკონფერენცია, საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენციის - საქართველო ვილნიუსის სამიტის წინ: პარლამენტის როლი ევროინტეგრაციის პროცესში ფარგლებში
20:00 - მიღება საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის სახელით, საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენციის, საქართველო ვილნიუსის სამიტის წინ: პარლამენტის როლი ევროინტეგრაციის პროცესში მონაწილეთა პატივსაცემად