| საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციები |
მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობა
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა ძირითადი შემადგენლობა: 1. ჯაფარიძე თედო (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ბერძენიშვილი ლევანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 3. ჩიქოვანი ირაკლი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. ბაქრაძე დავითი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. თაქთაქიშვილი ჩიორა – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. ბესელია ეკა – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. მაღრაძე გუგული – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ხიდაშელი თინათინი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 4. ბოკუჩავა თინათინი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. კანდელაკი გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი)
ძირითადი შემადგენლობა: 1. ხიდაშელი თინათინი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 2. ვოლსკი გიორგი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. დოლიძე ვიქტორი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. კანდელაკი გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ვაშაძე გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. ტრიპოლსკი ერეკლე – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. მიროტაძე ანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ონოფრიშვილი დავითი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. ყიფშიძე ნიკოლოზი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ლონდარიძე ტარიელი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – რეგიონები“.
შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა (PABSEC)
ძირითადი შემადგენლობა: 1. საგანელიძე დავითი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. კვაჭანტირაძე ზვიადი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ბერძენიშვილი დავითი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 4. მაჭავარიანი მიხეილი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. მელიქიშვილი ზურაბი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. იმერლიშვილი ირინე – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. თოფაძე გიორგი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. აბაშიძე ზურაბი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. ფეიქრიშვილი გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. შავლოხაშვილი რევაზი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა
ძირითადი შემადგენლობა: 1. სესიაშვილი ირაკლი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ჯაფარიძე თედო – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ჩიქოვანი ირაკლი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. ბარამიძე გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. აბაშიძე ზურაბი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 2. ბერძენიშვილი ლევანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 3. კანდელაკი გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 4. ლიპარტელიანი გოგი – ფრაქცია „უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“.
ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა
ძირითადი შემადგენლობა: 1. უსუფაშვილი დავითი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 2. ქუცნაშვილი ზაქარია – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. აბაშიძე ზურაბი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. წერეთელი გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. მინაშვილი აკაკი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. იმერლიშვილი ირინე – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. დოლიძე ვიქტორი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 3. ხმალაძე ვახტანგი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 4. ჯაფარიძე ზურაბი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ბეჟაშვილი ლევანი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU)
ძირითადი შემადგენლობა: 1. კობახიძე მანანა (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ჩაფიძე ელისო – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ხიდაშელი თინათინი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 4. გოგორიშვილი ხათუნა – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ბეჟუაშვილი დავითი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. დუმბაძე მურმანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ძიძიგური ზვიადი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. სამხარაული გელა – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. ბაქრაძე დავითი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ლეჟავა პაატა – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაცია (სუამი)
ძირითადი შემადგენლობა: 1. აბაშიძე ზურაბი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 2. შავგულიძე შალვა – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. თოფაძე გიორგი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 4. საყვარელიძე დავითი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ოქრიაშვილი კახაბერი – ფრაქცია „უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. პაპუაშვილი ზაზა – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ფოფხაძე გედევანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 3. ებანოიძე ნოდარი – ფრაქცია „ქართული ოცნება –რესპუბლიკელები“ 4. ლემონჯავა ვახტანგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – რეგიონები“ 5. ბეჟუაშვილი დავითი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
ფრანგულენოვანი ქვეყნების საპარლამენტო ასამბლეა
ძირითადი შემადგენლობა: 1. კვაჭანტირაძე ზვიადი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. საგანელიძე დავითი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ბოკუჩავა თინათინი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. ხეჩინაშვილი გიორგი– ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ჭკუასელი თეიმურაზი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. თაქთაქიშვილი ჩიორა – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო ინიციატივა
ძირითადი შემადგენლობა: 1. სანიკიძე გუბაზი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ძიძიგური ზვიადი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. პოღოსიანი რუსლანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 4. მამედოვი ალი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 5. ბერძენიშვილი დავითი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 6. გოგუაძე ნინო – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 7. ხაბულიანი სერგო – ფრაქცია „უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“ 8. კუბლაშვილი პავლე – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 9. პეტროსიანი სამველი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 10. სულეიმანოვი აზერი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. წიკლაური მირიანი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ავდალიანი თამაზი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. სუბელიანი კობა – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
ევრონესტის (აღმოსავლეთის პარტნიორობის) საპარლამენტო ასამბლეა ძირითადი შემადგენლობა: 1. დოლიძე ვიქტორი (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 2. ონოფრიშვილი დავითი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 3. ჟორჟოლიანი გია – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 4. ყეინიშვილი ნანა – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 5. ბესელია ეკა – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 6. აგულაშვილი გიგლა – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 7. ჯაფარიძე ზურაბი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 8. ცისკარიშვილი პეტრე – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 9. მელაძე გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 10. დარჩიაშვილი დავითი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. მაღრაძე გუგული – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ქანთარია ალექსანდრე – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ხიდაშელი თინათინი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები“ 4. ღვინიაშვილი გიორგი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. მკოიანი ენზელი – ფრაქცია „უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“.
მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეა
ძირითადი შემადგენლობა: 1. ქუცნაშვილი ზაქარია (დელეგაციის ხელმძღვანელი) – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. ჯაჭვლიანი იოსები – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ხუნდაძე დიმიტრი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 4. ლეჟავა პაატა – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ყიფშიძე ნიკოლოზი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“.
სათადარიგო შემადგენლობა: 1. ჩხაიძე თეიმურაზი – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 2. კიკნაველიძე შალვა – ფრაქცია „ქართული ოცნება“ 3. ჯაფარიძე თამაზი – ფრაქცია „ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატები“ 4. ნიკოლაიშვილი რამაზი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 5. ლონდარიძე ტარიელი – ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – რეგიონები“.