საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "იმპიჩმენტის შესახებ" საქართველოს ორგანული კანონის ძალადაკარგულად ცნობის შესახებ (07-3/202; 05.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/201; 05.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს კანონში "თავისუფლების ქარტია" ცვლილების შეტანის თაობაზე" (07-3/200; 05.09.2013)
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის "პროექტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ" (07-3/199, 04.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ" (07-3/198; 04.09.2013)
2013 წლის 25 მარტს ხელმოწერილი დანაშაულებრივი გზით მიღებული შემოსავლების გათეთრების, მოძიების, ამოღებისა და კონფისკაციისა და ტერორიზმის დაფინანსების შესახებ ევროპის საბჭოს 2005 წლის 16 მაისის კონვენცია, თანდართული განცხადებების გათვალისწინებით (07-1/78, 2
2013 წლის 26 ივლისს ხელმოწერილი "ამერიკის შეერთებულ შტატებს, რომელიც მოქმედებს ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის სახელით, და საქართველოს შორის "ათასწლეულის გამოწვევის შეთანხმება (კომპაქტი)" და "ამერიკის შეერთებულ შტატებს, რომელიც მოქმედებს ათასწლეულის