2013 წლის 20 აგვისტოს ხელმოწერილი "საქართველოს და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (წყლის ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტი II)" (N07-1/80, 24.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ" (#07-2/107, 24.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "უმაღლესი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (#07-2/106, 24.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-2/105, 23.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ" (#07-3/261, 26.09.2013)
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/259; 25.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/258; 25.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "ბუნებრივი და ტექნოგენური ხასიათის საგანგებო სიტუაციებისაგან მოსახლეობისა და ტერიტორიის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/257; 20.09.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "იურიდიული დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-2/104, 18.09.2013)