საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ" (07-2/74; 22.06.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე" (07-3/121; 04.07.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "ბუღალტრული აღრიცხვისა და ფინანსური ანგარიშგების აუდიტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე" (07-3/119; 27.06.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "მეწარმეთა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე" (07-3/118; 26.06.2013)
"საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე" საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის (N07-3/106; 13.06.2013), "საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ" საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე"
"მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, "სახალხო დამცველის შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, საქართველოს ორგანულ კანონში "საქართველოს საარჩევნო კოდექსი" ცვლილების შეტანის შესახებ
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის დეპარტამენტს შორის "შესყიდვებსა და მომსახურებაზე" (საქართველო - აშშ - 02)“ (07-1/63; 25.06.2013)
საქართველოსა და რეკონსტრუციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს შორის 2013 წლის 6 ივნისს ხელმოწერილი „სასესხო შეთანხმება (აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების მეოთხე პროექტი)“ და საქართველოს და საერთაშორისო განვითარების ასოციაც
"მავნე ზეგავლენისაგან არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
"ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე