ვიქტორ დოლიძე ქალაქ გდანსკში ვიშეგრადის ჯგუფის ქვეყნების პარლამენტების ევროპულ საკითხთა კომიტეტების შეხვედრას დაესწრო |
ორშაბათი, 09 სექტემბერი 2013 12:49 |
გუშინ ვიშეგრადის ჯგუფის ქვეყნების (ჩეხეთის რესპუბლიკა, უნგრეთი, პოლონეთი, სლოვაკეთი) პარლამენტთა ევროპის კავშირის საქმეთა კომიტეტების თავმჯდომარეებისა და მათი მოადგილეების არაოფიციალური შეხვედრა შედგა.
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი ლიტვის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში, იონას პასლაუსკასს შეხვდა |
სამშაბათი, 23 ივლისი 2013 22:41 |
პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის ინიციატივით, საქართველოში, ლიტვის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან იონას პასლაუსკასთან, შეხვედრა გაიმართა, სადაც ელჩმა კომიტეტის წევრებს ლიტვის, როგორც ევროკავშირის საბჭოს პრეზიდენტი ქვეყნის მომავალი ექვსი თვის პროგრამა გააცნო.
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტისა და ასოციაციის "ევროპის დროით" ინიციატივით "სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო თანამშრომლობის" (SCPC) მეორე ფაზა გაიმართა |
სამშაბათი, 09 ივლისი 2013 11:44 |
7-8 ივლისს, ქ. თბილისში, ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტისა და ასოციაციის "ევროპის დროით" ინიციატივით "სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო თანამშრომლობის" (SCPC) მეორე ფაზა გაიმართა. ღონისძიების მიზანი საქართველოს, აზერბაიჯანისა და სომხეთის პარლამენტების იმ საჯარო მოხელეთა დაახლოება და ცოდნის ამაღლებაა, რომლებიც ევროინტეგრაციულ, კერძოდ, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის საკითხებზე მუშაობენ.