დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილის, შალვა კიკნაველიძის შეხვედრა ჩრდილო კავკასიის ახალგაზრდებთან
საქართველოს ხელისუფლების საშინაო კურსისა და საგარეო მიმართულებების, ასევე საქართველოს კავკასიური პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესახებ ისაუბრეს ჩრდილო კავკასიის სხვადასხვა ეროვნების წარმომადგენელმა ახალგაზრდებმა პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველ მოადგილესთან, შალვა კიკნაველიძესთან გამართულ შეხვედრაზე.
საქართველოში ვიზიტით მყოფმა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის წევრებმა მაიკლ ასტრუპ იენსენმა და ბორის სილევიჩმა თბილისის იუსტიციის სახლში საქართველოს პარლამენტის წევრებთან რამდენიმე შეხვედრა გამართეს.
დავით უსუფაშვილის კომენტარი
ddსაქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა პოლონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საპარლამენტო დელეგაციის ვიზიტის შესახებ კომენტარი გააკეთა.
საქართველოს საპარლამენტო დელეგაციის შეხვედრა პოლონეთში ქართული დიასპორის წარმომადგენლებთან
პოლონეთის რესპუბლიკაში საპარლამენტო დელეგაციის სამდღიანი ოფიციალური ვიზიტი საქართველოს საელჩოში ქართული დიასპორის წარმომადგენლებთან შეხვედრით დასრულდა.
დავით უსუფაშვილის და პოლონეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, იაცეკ მიხალოვსკის შეხვედრა
სმოლენსკის ტრაგიკული მოვლენები და ლეხ კაჩინსკის გარდაცვალება გაიხსენეს და შესაბამისი პატივი მიაგეს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის და პოლონეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, იაცეკ მიხალოვსკის შეხვედრისას.