საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები, საპრეზიდენტო არჩევნები, საპარლამენტო უმრავლესობისა და უმცირესობის ურთიერთობა და და კონსტიტუციური ცვლილებები იყო ესტონეთ-საქართველოს საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის წევრების დღევანდელი საუბრის ძირითადი საკითხები.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა ესტონეთ-საქართველოს საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის წევრებთან
საქართველო-ესტონეთის სამომავლო თანამშრომლობის სხვადასხვა ასპექტები იყო პარლამენტის თავმჯდომარის დავით უსუფაშვილის ესტონეთ-საქართველოს საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის წევრებთან შეხვედრის ძირითადი თემა. სტუმრები დაინტერესდნენ საქართველოში არსებული პოლიტიკური ვითარებით, პარლამენტის საქმიანობითა და სამომავლო გეგმებით, საპარლამენტო უმრავლესობისა და ოპოზიციის თანაცხოვრებით, რაზეც პარლამენტის თავმჯდომარისგან ამომწურავი ინფორმაცია მიიღეს.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილება შედის, რომელიც ნასამართლევ პირთა შემდგომი რესოციალიზაციისთვის დამაბრკოლებელ პირობებს ამარტივებს.
ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის 83-ე სემინარის მესამე დღე
კანონპროექტი "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა დღეს მესამე - საბოლოო მოსმენით განიხილა. აღსანიშნავია, რომ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში მნიშვნელოვანი ცვლილებები შედის, რომლთა მიღებაც კოდექსის მთელ რიგ მუხლებში არსებული ხარვეზების გამოსწორებას, მათ დახვეწას, სრულყოფასა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანას ისახავს მიზნად.