გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტის წევრის, კლაუს ბრანდერის შეხვედრა ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარესთან, დიმიტრი ხუნდაძესთან |
პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტთან, ჰიუ ბეილისთან |
თბილისი ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის 83-ე სემინარს მასპინძლობს. ღონისძიება, რომლის ძირითადი თემა „სამხრეთ კავკასია: გეოპოლიტიკა, ევროატლანტიკური ინტეგრაცია და შიდა გამოწვევები“ არის, საქართველოში მეოთხედ ტარდება. სემინარის პროგრამით გათვალისწინებული ღონისძიებების პარალელურად ქვეყნის აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების ხელმძღვანელებთან მნიშვნელოვანი ორმხრივი შეხვედრები გაიმართა.
პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილის, მანანა კობახიძის შეხვედრა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტის წევრთან, კლაუს ბრანდერთან |
ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის როუზ-როსის 83-ე სემინარი |
ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის ორგანიზებით, 29 აპრილიდან 1 მაისამდე ქ. თბილისში „როუზ-როს“-ის რიგით 83-ე სემინარი ჩატარდება. სემინარის თემაა: „სამხრეთ კავკასია: გეოპოლიტიკა, ევროატლანტიკური ინტეგრაცია და შიდა გამოწვევები“.