დავით უსუფაშვილი, საპარლამენტო დელეგაციასთან ერთად ჩეხეთში საქართველოს საელჩოს თანამშრომლებს და ქართველ სტუდენტებს შეხვდა |
საელჩოს შენობაში პარლამენტის თავმჯდომარე ქართველ ახალგაზრდებს შეხვდა, რომლებიც ჩეხეთის სხვადასხვა უნივერსიტეტების ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის სტუდენტები არიან. დავით უსუფაშვილმა თითოეულ მათგანს მოუსმინა და მათ შეკითხვებს უპასუხა.
დავით უსუფაშვილი ჩეხეთის რესპუბლიკაში ოფიციალურ ვიზიტს განაგრძობს |
საქართველოს საპარლამენტო დელეგაცია, დავით უსუფაშვილის ხელმძღვანელობით ინტენსიურ შეხვედრებს მართავს ჩეხეთის რესპუბლიკის როგორც საკანონმდებლო, ასევე აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ მორიგი შეხვედრა ამჯერად ნატოს საპარლამენტო ასამბლეასა და ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაზე ჩეხეთის მუდმივი დელეგაციის წარმომადგენლებთან, ჩეხეთის რესპუბლიკის სენატში გამართა, რომელიც კოლოვრატის სასახლეშია განთავსებული.
დავით უსუფაშვილის შეხვედრა ჩეხეთის დეპუტატთა პალატის სამოქალაქო-დემოკრატიული პარტიის ფრაქციის ხელმძღვანელთან, მარეკ ბენდასთან |
საპარლამენტო დელეგაციის წევრები დავით უსუფაშვილის ხელმძღვანელობით, ჩეხეთის დეპუტატთა პალატის სამოქალაქო-დემოკრატიული პარტიის ფრაქციის ხელმძღვანელს, მარეკ ბენდას შეხვდა.