საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის დავით ონოფრიშვილის სამუშაო ვიზიტი აშშ-ში |
აშშ-ში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილი, სადაც იგი მოხსენებით გამოვიდა ნიუ-იორკის კოლუმბიის უნივერსიტეტის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაზე „გეოპოლიტიკა და ევრაზიის ენერგო რესურსების პერსპექტივები“.
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის, დავით საგანელიძის ბრიფინგი |
სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის მიერ გაწეულ ხარჯებს მიეძღვნა საპარალმენტო უმრავლესობის ლიდერის დავით საგანელიძის ბრიფინგი, რომელიც დღეს პარლამენტში გაიმართა. როგორც დავით საგანელიძემ აღნიშნა, პარლამენტის დღევანდელ პლენარულ სხდომაზე საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარემ ირინა იმერლიშვილმა, რომელიც თავის დროზე სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტის ავტორი იყო, გააკეთა განცხადება აღნიშნული სამსახურის მიერ გაწეული ხარჯების შესახებ და ეს ინფორმაცია სრულიად შოკისმომგვრელი აღმოჩნდა.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, ეკა ბესელია და თავმჯდომარის მოადგილე, რუსლან პოღოსიანი ეუთოს დელეგაციის წევრებს - კაუპო კანდსა და უინსენტ დე გრააფს შეხვდნენ |
ეროვნულ უმცირესობებსა და მათ უფლებებზე სასაუბროდ დღეს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია და თავმჯდომარის მოადგილე რუსლან პოღოსიანი ეუთოს დელეგაციის წევრებს - კაუპო კანდსა და უინსენტ დე გრააფს შეხვდნენ.
ბიუროს დღევანდელ სხდომაზე პარლამენტის 17 და 19 აპრილის პლენარული სხდომების დღის წესრიგი დაამტკიცეს. როგორც პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ მანანა კობახიძემ, რომელიც ბიუროს სხდომას უძღვებოდა, აღნიშნა, ამ დღეებში შედგა კომიტეტების სხდომები, რამაც ორშაბათს დამტკიცებულ დღის წესრიგში ცვლილებების შეტანა გამოიწვია.