Meeting of the Chairman of the Parliament David Bakradze with Kareli population |
In Kareli takes place construction of water drainage system. The project started the last year and is implemented stage by stage. The Chairman of the Parliament attended one of the construction segments. He looked around the site and spoke with the population. In his words, this part of Kareli never took advantage of water drainage system and now, due to construction works, soon the population will use the new sewage facility.
პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ფრიდონ თოდუამ და საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, აზერ ჰუსეინმა 9 აპრილის მემორიალი გვირგვინით შეამკეს |
ბაქოში 1990 წლის 20 იანვარს რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ ტრაგიკულად განვითარებული მოვლენების 22 წლისთავთან დაკავშირებით პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ფრიდონ თოდუამ და საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, აზერ ჰუსეინმა 9 აპრილის მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.
ფრაქცია „ერთობა სამართლიანობისთვის“ წევრთა შეხვედრა კოოპერატიული ბინათმშენებლობის დაზარალებულ წევრებთან |
კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულთა ცენტრი "თანადგომა" მოითხოვს, სახელმწიფომ დაამთავროს დაწყებული სახლების მშენებლობა და ბინები მის კანონიერ მფლობელებს გადასცეს. ამის შესახებ განცხადება დღეს კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულთა და საპარლამენტო ფრაქცია "ერთობა სამართლიანობისთვის" წევრების შეხვედრაზე გაკეთდა.
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ქართული კულტურულ-ისტორიული და რელიგიური მემკვიდრეობის ძეგლების მდგომარეობისა და მათი დაცვის ღონისძიებების შესახებ იმსჯელეს დღეს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის სხდომაზე, სადაც საქართველოს სახელმწიფო და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სხვადასხვა სტრუქტურების, საპატრიარქოს, სამეცნიერო წრეების, საერთაშორისო და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები იყვნენ მოწვეული.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ რუსუდან კერვალიშვილმა პროექტის – "პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერა" – მონაწილეებისათვის სერტიფიკატების გადაცემის საზეიმო ცერემონიალში მიიღო მონაწილეობა |
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ რუსუდან კერვალიშვილმა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გამართული პროექტის – "პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერა" – მონაწილეებისათვის სერტიფიკატების გადაცემის საზეიმო ცერემონიალში მიიღო მონაწილეობა.