იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრები: ჩიორა თაქთაქიშვილი, კახაბერ ანჯაფარიძე და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანი ვალერი ცერცვაძე "საერთო სასამართლოების შესახებ" კანონში შესატანი ცვლილებების და მისი თანმდევი კანონპროექტების განსახილველად თხუთმეტამდე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შეხვდნენ. შეხვედრა პარლამენტის არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის ბიუროს ორგანიზებით გაიმართა.
საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის სხდომა |
Wednesday, 22 February 2012 16:52 |
ნარკოტიკული საშუალების მომხმარებლის ან გამსაღებლისათვის, ასევე ნარკოტიკული საქმიანობის ხელშემწყობისათვის ჩამორთმეული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების მართვის, სამედიცინო და პედაგოგიური საქმიანობის უფლებების აღდგენას ითვალისწინებს კანონპროექტი „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ“, რომელიც პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე განიხილეს.
The Deputy-Chairman of the Parliament, Anzor Bolkvadze, held a meeting in the Village of Ghorjomi of Khulo Municipality |
Wednesday, 22 February 2012 16:36 |
Today, the Deputy-Chairman of the Parliament, Anzor Bolkvadze, single mandate MP of Khulo Municipality held the meetings in the Village of Ghorjomi of Khulo Municipality and listened to the problems of local residents. On the basis of the consultations held with Andria Urushadze, Minister of Labor, Health and Social Issues of Georgia, the list of socially vulnerable population will be re-checked and the problems will be taken into account. Despite of heavy snow and cold, rural roads are cleaned; the population is supplied with constant electricity and food products. |