ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომა |
Tuesday, 30 April 2013 18:13 |
პრეზიდენტის მიერ შენიშვნებით დაბრუნებული "საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტი და „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საკანონმდებლო პაკეტი განიხილეს დღეს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე. პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის დიმიტრი ძაგნიძის განმარტებით, პროექტების შენიშვნებით დაბრუნება განპირობებულია იმით, რომ პარლამენტის მიერ მათი მიღების პროცესში არ იქნა გათვალისწინებული ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები.
Last Updated on Tuesday, 30 April 2013 19:44 |
დავით უსუფაშვილის შეხვედრა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ფილიპ ლეფორთან |
Tuesday, 30 April 2013 17:36 |
პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი, ფილიპ ლეფორი მიიღო. |
Last Updated on Tuesday, 30 April 2013 20:55 |
პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს რწმუნებულთან, ანტიე ლენდერსტესთან |
Tuesday, 30 April 2013 17:15 |
გერმანიის ფედერაციის რესპუბლიკასა და საქართველოს შორის არსებული ურთიერთობები და სამომავლო თანამშრომლობის ასპექტები განიხილეს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის და აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს რწმუნებულის, ანტიე ლენდერსტეს შეხვედრისას.