კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულთა ცენტრი "თანადგომა" მოითხოვს, სახელმწიფომ დაამთავროს დაწყებული სახლების მშენებლობა და ბინები მის კანონიერ მფლობელებს გადასცეს. ამის შესახებ განცხადება დღეს კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულთა და საპარლამენტო ფრაქცია "ერთობა სამართლიანობისთვის" წევრების შეხვედრაზე გაკეთდა.
ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის სხდომა |
Friday, 20 January 2012 00:00 |
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ქართული კულტურულ-ისტორიული და რელიგიური მემკვიდრეობის ძეგლების მდგომარეობისა და მათი დაცვის ღონისძიებების შესახებ იმსჯელეს დღეს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის სხდომაზე, სადაც საქართველოს სახელმწიფო და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სხვადასხვა სტრუქტურების, საპატრიარქოს, სამეცნიერო წრეების, საერთაშორისო და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები იყვნენ მოწვეული.
Last Updated on Thursday, 21 June 2012 17:19 |
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ რუსუდან კერვალიშვილმა პროექტის – "პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერა" – მონაწილეებისათვის სერტიფიკატების გადაცემის საზეიმო ცერემონიალში მიიღო მონაწილეობა |
Wednesday, 18 January 2012 18:02 |
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ რუსუდან კერვალიშვილმა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გამართული პროექტის – "პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერა" – მონაწილეებისათვის სერტიფიკატების გადაცემის საზეიმო ცერემონიალში მიიღო მონაწილეობა.