იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომა | ბეჭდვა |
ხუთშაბათი, 03 ოქტომბერი 2013 21:49
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა მესამე მოსმენისთვის განიხილა კანონპროექტი „პოლიციის შესახებ“. კანონპროექტი განსაზღვრავს პოლიციის საქმიანობის ძირითად პრინციპებს, პოლიციის ორგანიზაციული მოწყობის სამართლებრივ საფუძვლებს, პოლიციის ფუნქციებს, პოლიციურ ღონისძიებებს და უფლებამოსილების განხორციელების სამართლებრივი ფორმებს, პოლიციაში სამსხურის გავლის წესს, სამართლებრივი და სოციალური დაცვის გარანტიებს, პოლიციის საქმიანობის კონტროლს.
ბოლოს განახლდა პარასკევი, 04 ოქტომბერი 2013 10:42
პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტსა და ბაღდათის რაიონის სოფელ დიმის საჯარო სკოლას შორის მემორანდუმი გაფორმდა | ბეჭდვა |
ხუთშაბათი, 03 ოქტომბერი 2013 18:57
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტსა და ბაღდათის რაიონის სოფელ დიმის საჯარო სკოლას შორის ურთიერთშეთანხმების მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმის თანახმად, კომიტეტი აღნიშნული სკოლის მოსწავლეებთან ერთად გარემოსდაცვით და ეკოლოგიურ პროექტებს განახორციელებს, რაც გამწვანების აქციებს, ეკოლოგიური გარემოს დაცვა-შენარჩუნებას და მწვანე ნარგავების მოვლას ითვალისწინებს.