პარლამენტში საქართველოს თავდაცვის რეზერვის სისტემის კონცეფციის პროექტზე იმსჯელეს |
დღეს თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის სხდომა გაფართოებული ფორმატით გაიმართა, რომლის მუშაობაშიც მონაწილეობდა კიდევ ექვსი საპარლამეტო კომიტეტი: საგარეო ურთიერთობათა, იურიდიულ საკითხთა, ევროპასთან ინტეგრაციის, რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობის და მაღალმთიანი რეგიონების, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა, განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტი. სხდომაზე თავდაცვის რეზერვის სისტემის კონცეფციის პროექტი განიხილეს. დეპუტატებს პროექტი ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილემ, ბათუ ქუთელიამ წარუდგინა.
Meeting of the Chairman of the Parliament, David Bakradze with the President of Bahcesehir University, Senay Yalcin and the Founder, Enver Yucel |
The President of Bahcesehir University, Senay Yalcin and the Chairman of Boear of Trustees at Bahcesehir University, Enver Yucel spoke about University’s future programs during their meeting with the Chairman of the Parliament, David Bakradze. At the meeting it was agreed that the Chairman of the Parliament will deliver lectures at Bahcesehir University’s political school in capacity of honorary doctor.