ბოლოს განახლდა ხუთშაბათი, 03 ოქტომბერი 2013 15:26
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა სტრასბურგში მორიგი შეხვედრები გამართა | ბეჭდვა |
ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 22:25
ევროპის საბჭოში პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა შავი ზღვის აუზის ეკონომიკური თანამშრომლობის ორგანიზაციის (PABSEC) მოქმედი თავმჯდომარის რანგში შეხვედრები გამართა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ევროპის სახალხო პარტიის (EPP) პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარესთან, პედრო აგრამუნდთან და ევროპის საპარლამენტო ასამბლეის ევროპელი დემოკრატების (EDG) პოლიტიკურ ჯგუფთან.
ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 22:03
პარლამენტის დღევანდელი პლენარული სხდომის პირველი ნახევარი საათი დეპუტატების განცხადებებს დაეთმო. განცხადებების ძირითადი თემები იყო საქართველოს პრემიერ-მინისტრის დღევანდელი შეხვედრა ჟურნალისტებთან, პარლამენტში გუშინ ეკონომიკურ საკითხებთან დაკავშირებით გამართული პოლიტიკური დებატები და სხვა საკითხები.
ბოლოს განახლდა ხუთშაბათი, 03 ოქტომბერი 2013 00:57
ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის,ზაქარია ქუცნაშვილის შეხვედრა ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებთან | ბეჭდვა |
ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 20:32
ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე, ზაქარია ქუცნაშვილი ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებს პარლამენტში შეხვდა და საჯარო ლექცია თემაზე: „პარლამენტის როლი სახელმწიფო მოწყობის ერთიანი სისტემის ფარგლებში“ გამართა.