ბოლოს განახლდა ხუთშაბათი, 03 ოქტომბერი 2013 12:01 |
საპარლამენტო დელეგაციის შეხვედრები სტრასბურგში |
ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 18:35 |
დავით უსუფაშვილი, საპარლამენტო დელეგაციასთან ერთად ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს, ტორბიორნ იაგლანდს და საპარლამენტო ასამბლეის გაერთიანებული ევროპელი მემარცხენეების პოლიტიკური ჯგუფის თავმჯდომარეს ტინი კოგს შეხვდა.
ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 18:09 |
ბიურომ 2-4 ოქტომბრის პლენარული სხდომების დღის წესრიგზე იმსჯელა. საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტმა წარმოადგინა პარლამენტის კომიტეტებსა და ფრაქციებში ,,საქართველოს 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის კანონპროექტის, თანდართული მასალებისა და სახელმწიფო ბიუჯეტის კანონის პროექტის შესაბამისი ქვეყნის ძირითადი მონაცემებისა და მიმართულებების დოკუმენტის“ განხილვის განრიგი.
ბოლოს განახლდა ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 19:44 |
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს პრეზიდენტთან, დინ შპილმანთან |
ოთხშაბათი, 02 ოქტომბერი 2013 17:16 |
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, სტრასბურგში ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს პრეზიდენტს, დინ შპილმანს შეხვდა.