ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომა
სამშაბათი, 30 აპრილი 2013 18:13
პრეზიდენტის მიერ შენიშვნებით დაბრუნებული „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტი და „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საკანონმდებლო პაკეტი განიხილეს დღეს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე. პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის დიმიტრი ძაგნიძის განმარტებით, პროექტების შენიშვნებით დაბრუნება განპირობებულია იმით, რომ პარლამენტის მიერ მათი მიღების პროცესში არ იქნა გათვალისწინებული ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები.
ბოლოს განახლდა სამშაბათი, 30 აპრილი 2013 19:44
დავით უსუფაშვილის შეხვედრა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ფილიპ ლეფორთან
სამშაბათი, 30 აპრილი 2013 17:36
პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი, ფილიპ ლეფორი მიიღო.
ბოლოს განახლდა სამშაბათი, 30 აპრილი 2013 20:55
პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს რწმუნებულთან, ანტიე ლენდერსტესთან
სამშაბათი, 30 აპრილი 2013 17:15
გერმანიის ფედერაციის რესპუბლიკასა და საქართველოს შორის არსებული ურთიერთობები და სამომავლო თანამშრომლობის ასპექტები განიხილეს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის და აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს რწმუნებულის, ანტიე ლენდერსტეს შეხვედრისას.