პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის, გიგლა აგულაშვილის სამუშაო შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან
NDI-ის კვლევების პრეზენტაცია უმრავლესობის ფრაქციებისთვის
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგებით პრემიერ მინისტრი ბიძინა ივანიშვილი კვლავ ყველაზე რეიტინგულ პოლიტიკურ ლიდერად რჩება საქართველოში, ხოლო გამოკითხულთა 60 % კოალიცია „ქართულ ოცნებას“ მათთან ყველაზე ახლოს მდგომ „პარტიად“ მიიჩნევს. გამოკითხულთა 56 %-მა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ ყველაზე ძლიერ ოპოზიციურ პარტიად დაასახელა. კვლევების შედეგების შესახებ პარლამენტის უმრავლესობის ფრაქციებს ამომწურავი ინფორმაცია NDI-ის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა, ლუის ნავარომ გააცნო.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, გიორგი ცაგარეიშვილმა “დედამიწის საერთაშორისო დღესთან” დაკავშირებით საჯარო ლექცია წაიკითხა
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე გიორგი ცაგარეიშვილი “დედამიწის საერთაშორისო დღესთან” დაკავშირებით ქუთაისის 25-ე საჯარო სკოლას ეწვია და გარემოსდაცვით პრობლემებზე საჯარო ლექცია წაიკითხა.
The Bureau considered the daily agenda for the plenary sessions of May 1-2. The next week, the MPs will discuss the candidates to the Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia – to Kazakhstan, Azerbaijan, Turkey and Lithuania, also to CoE.
მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაცია სტრასბურგში მიემგზავრება
საქართველოს საპარლამენტო დელეგაცია ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის 22-26 აპრილის საგაზაფხულო სესიას დაესწრება.