ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის სხდომა |
სამშაბათი, 24 სექტემბერი 2013 22:13 |
ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო, როგორც ანაზღაურების გარეშე, ასევე ანაზღაურებადი შვებულების დღეების რაოდენობა იზრდება. ასევე, იზრდება ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის, ახალშობილის შვილად აყვანის გამო ანაზღაურებადი შვებულების პერიოდზე გასაცემი ფულადი დახმარების ოდენობა. აღნიშნული ცვლილება შედის „საქართველოს შრომის კოდექსში“, რომელიც დღეს ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილეს.
ბოლოს განახლდა ხუთშაბათი, 26 სექტემბერი 2013 10:50 |
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო დელეგაციის წევრებს შეხვდა |
სამშაბათი, 24 სექტემბერი 2013 21:20 |
პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა თბილისის იუსტიციის სახლში ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო დელეგაცია მიიღო, რომლის შემადგენლობაშიც ყველა ევროპული წამყვანი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები არიან.