ბოლოს განახლდა ხუთშაბათი, 18 აპრილი 2013 11:59 |
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის, დავით საგანელიძის ბრიფინგი |
ოთხშაბათი, 17 აპრილი 2013 16:28 |
სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის მიერ გაწეულ ხარჯებს მიეძღვნა საპარალმენტო უმრავლესობის ლიდერის დავით საგანელიძის ბრიფინგი, რომელიც დღეს პარლამენტში გაიმართა. როგორც დავით საგანელიძემ აღნიშნა, პარლამენტის დღევანდელ პლენარულ სხდომაზე საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარემ ირინა იმერლიშვილმა, რომელიც თავის დროზე სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტის ავტორი იყო, გააკეთა განცხადება აღნიშნული სამსახურის მიერ გაწეული ხარჯების შესახებ და ეს ინფორმაცია სრულიად შოკისმომგვრელი აღმოჩნდა.
ბოლოს განახლდა ხუთშაბათი, 18 აპრილი 2013 12:01 |
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, ეკა ბესელია და თავმჯდომარის მოადგილე, რუსლან პოღოსიანი ეუთოს დელეგაციის წევრებს - კაუპო კანდსა და უინსენტ დე გრააფს შეხვდნენ |
ოთხშაბათი, 17 აპრილი 2013 14:02 |
ეროვნულ უმცირესობებსა და მათ უფლებებზე სასაუბროდ დღეს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია და თავმჯდომარის მოადგილე რუსლან პოღოსიანი ეუთოს დელეგაციის წევრებს - კაუპო კანდსა და უინსენტ დე გრააფს შეხვდნენ.