Meeting of the Chairman of the Parliament David Bakradze with Kareli population
სამშაბათი, 24 იანვარი 2012 20:57
1KareliIn Kareli takes place construction of water drainage system. The project started the last year and is implemented stage by stage. The Chairman of the Parliament attended one of the construction segments. He looked around the site and spoke with the population. In his words, this part of Kareli never took advantage of water drainage system and now, due to construction works, soon the population will use the new sewage facility.
ბოლოს განახლდა ორშაბათი, 18 ივნისი 2012 22:02
პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ფრიდონ თოდუამ და საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, აზერ ჰუსეინმა 9 აპრილის მემორიალი გვირგვინით შეამკეს
პარასკევი, 20 იანვარი 2012 17:28
1georgian8ბაქოში 1990 წლის 20 იანვარს რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ ტრაგიკულად განვითარებული მოვლენების 22 წლისთავთან დაკავშირებით პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ფრიდონ თოდუამ და საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, აზერ ჰუსეინმა 9 აპრილის მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.