საპარლამენტო უმრავლესობამ სახალხო დამცველის ანგარიში მოისმინა
ფრაქცია „ქართული ოცნების“ ინიციატივით, საპარლამენტო უმრავლესობაში საქართველოს სახალხო დამცველის, უჩა ნანუაშვილის მოსმენა და 2012 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ სახალხო დამცველის ანგარიშის განხილვა შედგა.
საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრები ორგანიზაცია ,,გენდერული თანასწორობის ქსელის“ წარმომადგენლებს შეხვდნენ
პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს თავმჯდომარე მანანა კობახიძე და საბჭოს წევრები ეკა ბესელია, გიგლა აგულაშვილი და გიორგი გოზალიშვილი ორგანიზაცია ,,გენდერული თანასწორობის ქსელის“ რეგიონულ კოორდინატორებს შეხვდნენ. შეხვდნენ.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომა
საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ კონსტიტუციურ სარჩელზე ან კონსტიტუციურ წარდგინებაზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების ვადა, სადავო აქტის ან მისი სათანადო ნაწილის მოქმედების შეჩერების შემთხვევაში, 30 კალენდარულ დღეს არ უნდა აღემატებოდეს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოქმედების შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილება ძალას დაკარგავს მისი მიღებიდან 31-ე დღეს. სასამართლოს თავმჯდომარის გადაწყვეტილებით ვადა შესაძლოა, 15 დღით გაიზარდოს.
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა მეორე მოსმენისთვის განიხილა პარლამენტის წევრის, კობა დავითაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „პროკურატურის შესახებ“ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მისი თანმდევი ათზე მეტი კანონპროექტი.
საქართველოს პარლამენტის ბიუროს სხდომა
მიმდინარე კვირის პლენარული სხდომების დღის წესრიგი განიხილეს საქართველოს პარლამენტის ბიუროს დღევანდელ სხდომაზე.