Latest News News Archive +
საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენცია საქართველოში საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენცია საქართველოში Sunday, 06 October 2013 13:38 ორშაბათს, 7 ოტომბერს, ვილნიუსის სამიტამდე ორი თვით ადრე, საქართველო მასპინძლობს საერთაშორისო საპარლა... Read more
პარლამენტის პლენარული სხდომა პარლამენტის პლენარული სხდომა Friday, 04 October 2013 20:08 პლენარული სხდომის დღის წესრიგის დამტკიცების შემდეგ პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა დეპუტ... Read more
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომა Friday, 04 October 2013 18:49 ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე დღეს სახალხო მოძრაობის - ,,ს... Read more
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომა იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომა Friday, 04 October 2013 17:48 იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა იმსჯელა პარლამენტის დადგენილების პროექტზე სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომის... Read more
პარლამენტის ბიუროს სხდომა პარლამენტის ბიუროს სხდომა Friday, 04 October 2013 17:25 პლენარულ სხდომაზე შესვენების გამოცხადების შემდეგ ბიუროს კიდევ ერთი სხდომა გაიმართა, სადაც პლენარულ ს... Read more
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის სხდომა დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის სხდომა Friday, 04 October 2013 17:20 დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე ჩერქეზული კულტურის ცენტრის მიერ გაწეული საქმიანო... Read more
საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობა კომიტეტის თავმჯდომარე თედო ჯაფარიძე ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე სიტყვით გამოვიდა Friday, 04 October 2013 15:58 სტრასბურგში, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მესამე საშემოდგომო სესიაზე სურსათის უსაფრხოების ს... Read more
The sitting of the Bureau of Parliament The sitting of the Bureau of Parliament Friday, 04 October 2013 12:26 The Bureau discussed the daily agenda of the plenary session. Agenda includes 45 issues. The draft C... Read more