| საარჩევნო ბლოკი | "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის წევრი; ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის წევრი |
02/1994 – 01/1996 – ფირმა "ზოლოტოე რუნო" (ქ.მოსკოვი), გენერალური დირექტორი 01/1996 – 09/1999 – დსთ–ს ქვეყნების სახელმწიფოთაშორისი ეკონომიკური კომიტეტი (ქ.მოსკოვი), მრჩეველი 01/2000 – 09/2004 – ფირმა "შტორმი" (ქ. ორიოლი, ქ. მოსკოვი), გენერალური დირექტორი 01/2001 – 09/2004 – კომპანია "ინვესტმენტ მენეჯმენტი" (ქ. ორიოლი), გენერალური დირექტორი 01/2001 – 09/2004 – კომპანია "ორლოვსკაია პრომიშლენნაია კომპანია"(ქ. ორიოლი), დირექტორთა საბჭოს წევრი 10/2004 – 09/2004 – კომპანია "პრომიშლენნი ინვესტორი" (ქ. მოსკოვი), ვიცეპრეზიდენტი 10/2004 – 05/2008 – სს "მადნეული", გენერალური დირექტორი 04/2006 – 05/2008 – შპს "კვარციტი", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე 2007 – 05/2008 – შპს "ზარაფხანა დეველოპმენტი", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე 06/2008 – 10/2012 - საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |