“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრი |
07/1986 – 07/1991 - სხვადასხვა კერძო ბიზნესი 03/1992 – 06/1993 - აგროფირმა "სამგორი" N3 მაღაზია, გამგე 06/1993 – 03/1994 - შპს "სამგორი–93", საბითუმო–საცალო ვაჭრობის ქვესაწარმო "უნივერსალი, N3 მაღაზია, გამგე 03/1995 – 10/1997 - მარნეულის სამომხმარებლო საზოგადოება, ეკონომისტი 10/1997 – 09/1999 - მარნეულის რაიონის გამგეობა,ეკონომიკური განყოფილების უფროსის მოადგილე, უფროსი 11/1999 – 04/2004 - საქართველოს პარლამენტის წევრი 06/2004 – 08/2007 - საქ. პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის აპარატი ქვემო ქართლში, რწმუნებულის მოადგილე 08/2007 – 04/2008 - საქართველოს თვითმმართველ ერთეულებში (ქ.რუსთავი,ბოლნისის, გარდაბნის, დმანისის, თეთრიწყაროს, მარნეულის, წალკის მუნიციპალიტეტები), სახელმწიფო რწმუნებულის – გუბერნატორის მოადგილე 06/2008 – 10/2012 საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |