“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის წევრი |
| 06/1999 – 01/2000 – საკონსტიტუციო სასამართლო, თვმჯდომარის თანაშემწე (საზოგადოებრივ საწყისებზე) 08/2000 – 01/2001 – სტუდენტთა თვითმმართველობის განვითარების ასოციაცია, ფონდ "ევრაზიას" პროექტის იურისტი 09/2003 – 2005 – სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტი, სტაჟიორი–მკვლევარი 11/2003 – 02/2004 – საფრანგეთის საელჩო, ატაშეს თნაშემწე 01/2002 – 03/2004 – საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის მრჩეველი 02/2004 – 12/2004 – ალ. დიუმას სახ. ფრანგული კულტურის ცენტრი, პედაგოგი 09/2004 – 12/2004 – საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, მოწვეული დოქტორი 03/2004 – 10/2008 – საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტრო, მინისტრის მრჩეველი, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი 07/2007 - 05/2008 ი. ჭავჭავაძის სახ. უნივერსიტეტი, კონსულტანტი 03/2008–დან – თსუ, მოწვეული ლექტორი 06/2008 - 10/2012 საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |