ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს”
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; საპარლამენტო უმცირესობის თავმჯდომარე
09/1991 - 07/1992 – ლაბორანტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი 09/1989 - 07/1994 – სტუდენტი, საინჟინრო ფიზიკური ფაკულტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი 02/1996 - 11/1996 – სტუდენტი, სახელმწიფო მმართველობის ინსტიტუტი 09/1994 - 06/1998 – ასპირანტი, ზოგადი ფიზიკის კათედრა, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი 04/1997 - 07/1998 – განიარაღების და შეიარაღებაზე კონტროლის სამმართველოს უფროსის მოადგილე საგარეო საქმეთა სამინისტრო 07/1998 - 06/2000 – განიარაღების და შეიარაღებაზე კონტროლის სამმართველოს უფროსი. საგარეო საქმეთა სამინისტრო 06/2000 - 02/2002 – სამხედრო-პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, საგარეო საქმეთა სამინისტრო 02/2002 - 01/2003 – უშიშროების საკითხთა სამსახურის უფროსი, ეროვნული უშიშროების საბჭო 01/2003 - 02/2004 – საგარეო პოლიტიკური უსაფრთხოების და კონფლიქტების დეპარტამენტის დირექტორი, ეროვნული უშიშროების საბჭო 02/2004 – 04/2004 – პოლიტიკური უსაფრთხოების დეპარტამენტის დირექტორი, ეროვნული უშიშროების საბჭო 04/2004 – 09/2007 – საქართველოს მე–6 მოწვევის პარლამენტის წევრი. ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე 09/2007–2008 – საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში 2008 წლის 5 მაისამდე – საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი 06/2008-10/2012 – საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის თავმჯდომარე