| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის წევრი |
09/1985 - 10/1987 მეოთხე მთავარი სამმართველოს საავადმყოფო-პოლიკლინიკის ბინაზე სასწრაფო მომსახურების ბიუროს სანიტარი. ქ. თბილისი 09/1990-12/1991 უროლოგია-ნეფროლოგიის ინსტიტუტის საოპერაციო ბლოკის სანიტარი, ქ. თბილისი 1992 - 1993 გაზეთი "The Georgian Times” საზოგადოების განყოფილების რედაქტორი, ქ. თბილისი 1994 - 1995 გაზეთი "არგუმენტი” – მთავარი რედაქტორის მოადგილე. ქ. თბილისი 1995 - 1996 გაზეთი "დილის გაზეთი” – პოლიტიკის განყოფილება. ქ. თბილისი 1997 - 2002 არასამთავრობო ორგანიზაციის თავისუფლების ინსტიტუტი, საგამოძიებო ჟურნალისტიკის პროგრამების მთავარი კოორდინატორი. ქ. თბილისი 2001 - 2003 საქართველოს პრეზიდენტთან არსებული ანტიკორუფციული პოლიტიკის საკოორდინაციო საბჭოს წევრი. ქ. თბილისი 04/2004 – 06/2008 საქართველოს პარლამენტის წევრი, თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე 06/2008 – 10/2012 საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი, თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი