| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის წევრი
09/1962 - 09/1964 თბილისის პოლიტექნიკური ინსტიტუტის, ავტომატიკისა და გამოთვლითი ტექნიკის ფაკულტეტი, სტუდენტი 09/1964 - 12/1966 თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიზიკის ფაკულტეტი, სტუდენტი 12/1966 - 12/1968 საბჭოთა არმია, სამშენებლო ბატალიონის ეფრეიტორი, მოსკოვი 09/1969 - 09/1970 თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიზიკის ფაკულტეტი, სტუდენტი 09/1970 - 06/1976 თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტი, სტუდენტი 09/1976 - 12/1979 ხალხური მუსიკისა და სიმღერის სახელმწიფო ანსამბლის სოლისტი 1980 - 1982 საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტი, რედაქტორი 1982 - 1983 საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტი, უფროსი რედაქტორი 1983 - 1985 საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწ. კომიტეტის განყოფილების გამგე 1985 - 1992 საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტი, მთავარი რედაქტორი 1986 - დღემდე "ქართული ხმების" დამფუძნებელი და სოლისტი 1994 - 2003 საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარის მრჩეველი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |