| სპეციალობა | საავტომობილო ტრანსპორტის ექსპლოატაცია |
| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა - რეგიონები” - წევრი; საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის წევრი; გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომეტეტის წევრი; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის წევრი
1983 - 1990 საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, სტუდენტი 1984 - 1986 სამხედრო სავალდებულო სამსახური, პოლონეთი 1991 - 1992 ადიგენის მართველობის ადგილობრივი ორგანოები, განყოფილების გამგე 1998 - 2001 შპს ტელე-კომპანია "იმპერიის" აღმასრულებელი დირექტორი, ახალციხე 2001 - 2006 შპს ტელე-კომპანია "იმპერიის" გენერალური დირექტორი, ახალციხე 2008 - 2010 ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის ახალციხის რეგ. ცენტრის უფროსის მ.შ. 2010 - 2011 სსიპ-შემოსავლების სამსახურის ახალციხის რეგ. ცენტრის უფროსი 2011 - 2011 შემოსავლების სამსახ. უფროსის აპარატის რეგიონალური კოორდინატორი, ახალციხე 2011 - 2011 შემოსავლების სამსახურის რეგიონალური კოორდინატორი, ახალციხე 2011 - 2012 ეკონომიკური საზღვრის დაცვის დეპარტ. უფროსის მოადგილე, თბილისი 2012 - 2012 საბაჟო დეპარტ. უფროსის მოადილე, თბილისი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |