“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები” - წევრი; საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე; გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის წევრი; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის თავმჯდომარე |
1979 - 1981 ხარაგაულის რაიკოოპერატივი, საქონელმცოდნე 1981 - 1982 ლილოს ხილბოსტნეულის კომბინატი, უფროსი ეკონომისტ-ბუღალტერი 1982 - 1987 თბილისის საწარმო გაერთიანება "ელექტროაპარატი", ბუღალტერი 1987- 1992 თბილისის სახალხო მეურნეობის დაგეგმვის და მართვის ს/კ ინსტიტუტი, მეცნიერთანამშრომელი 1991 ხარაგაულის რაიონის პრეფექტი 1991 - 1992 თბილისის ეკონომიკის და ფინანსების ინსტიტუტი, მეცნიერთანამშრომელი 1992 - 1998 ხარაგაულის რაიონის საკრებულოს გამგეობის თავმჯდომარე 1998 - 2007 საქართველოს კონტროლის პალატა, მრჩეველი, მთავარი კონტროლიორი, დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე 2007 - 2010 საქართველოს კონტროლის პალატა, მოხელეთა რეზერვი 2007 - 2012 თბილისის აუდიტური კომპანია "კომპაუტი", აუდიტორ-პარტნიორი 2010 - 2012 ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის თავმჯდომარე |