“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე; ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის წევრი |
07/1990 -12/1991 საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის მსოფლიო ლაბორატორიის საქართველოს სამეცნიერო საგანმ. ცენტრი, რეფერენტი, პროექტის მენეჯერი 12/1991 - 08/1993 თბილისის მეცენატთა კლუბი, კლუბის თანაპრეზიდენტი 11/1993 01/1994 თბილისის პაბლიკ რილეიშენსის ცენტრი, პროექტის დირექტორი 04/1994 - 05/1994 გ.ფ.რ. საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკური კონტრაქტების და პაბლიკ რილეიშენსის რეფერატის პრაქტიკანტი 06/1994 - 03/1995 კომუნიკაციების და პუბლიცისტიკის კომპანია "ვიენანდ და ჰაიმბიუხელი", კიოლნი, პრაქტიკანტი 04/1995 - 09/1995 "გერმანიის ეკონომიკის სამსახური" (DWD) ახალი დამოუკ. სახელმწ. განყოფილების პრაქტიკანტი 05/1995 - 07/1996 ეკონომიკური სამსახურის მრეწველობის საკითხთა საკონსულტაციო ჯგუფი, სახელმწიფო მრჩეველი 07/1996 - 01/2000 საქართველოს ტრანსპორტის სამინისტრო, აპარატის უფროსი, ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსი, საერთაშორისო ურთიერთობათა დეპარტამენტის უფროსი 01/2000 - 10/2004 ტრასეკას მთავრობათაშორისო კომისიის საქართველოს ეროვნული მდივნის აპარატი, ეროვნული მდივანი, გენერალური მდივანი 11/2004 - 12/2004 ევროპულ საქმეთა და ევროინტეგრაციის დეპარტამენტი, ევროპის საბჭოს სამმართველოს უფროსი 12/2004 - 10/2009 თურქეთის რესპუბლიკა, სტამბოლი, საქართველოს გენერალური კონსული 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |