ეკონომიკა და მართვა მშენებლობაში ბიზნესის ორგანიზაცია და მენეჯმენტი |
| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება - თავისუფალი დემოკრატები” - წევრი; აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრი; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის წევრი
07/1987 - 02/1989 თბილისის თბომეურნეობის სამმართველო 03/1992 - 07/1996 ფირმა "ალიდა" მოსკოვი 03/1996 - 07/1998 ქართულ-იტალიური ბანკი "ინდუსტრიაბანკი" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე 08/1998 - 09/2000 ქართულ-იტალიური შპს "საქართველო" კომერციული დირექტორი 10/2000 - 02/2005 შპს "ფალავანი" კონსულტანტი 03/2005 - 10/2012 "დია ალავერდი" დირექტორი 08/2006 - 05/2007 "დია გრუპი" დირექტორი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |