“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე; საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საქმიანობის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის წევრი |
07/1974 - 11/1974 ეკონომიკის და სამართლის ინსტიტუტი, ლაბორანტი 02/1975 - 05/1984 თსუ, კინოტელე ლაბორატორია, რეჟისორი 05/1984 - 03/1995 კინოსტუდია "ქართული ფილმი", რეჟისორი 11/1995 - 12/2003 ტელეკომპანია მე-9 არხი, გენერალური დირექტორი 01/2004 - 05/2008 ტელეკომპანია "მზე", განყოფილების ხელმძღვანელი 05/2008 - 09/2008 საზოგადოებრივი მაუწყებელი, სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე 02/2009 - 09/2011 ტელეკომპანია "ერთსულოვნება" სამხატვრო ხელმძღვანელი 11/2011 - 04/2012 ტელეკომპანია მე-9 არხი, გენერალური დირექტორის მრჩეველი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტი, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე