| საარჩევნო ბლოკი | “ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
| საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, ფრაქცია “ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები” - წევრი
1986 - 1988 - საბჭოთა არმია 1989 - 1995 - ცენტრალური საარჩევნო კომისია - წევრი; იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი 1992 - საქართველოს სახელმწიფო საბჭო - წამყვანი იურიდიული მრჩეველი 1992 - 1994 - საქართველოს პრეზიდენტის აპარატი - უფროსი იურიდიული მრჩეველი; საქართველოს პარლამენტსა და საკონსტიტუციო კომისიაში პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენელი 1992 - 1996 - თსუ; ჰუმანიტარული ფაკულტეტი - პროფესორის თანაშემწე 1993 - 1995 - საქართველოს სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრი 1997 - საქართველოს პარლამენტის საატესტაციო კომისიის წევრი 1995 - 1997 - ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო" - საბჭოს წევრი 2000 - 2001 - ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო" - საბჭოს წევრი 1995 - 1997 - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე 1999 - 2000 - AMEX-International - მისიის ხელმძღვანელი 2000 -2001 - საქართველოს პრეზიდენტის ანტიკორუფციული სამუშაო ჯგუფის აღმასრულებელი მდივანი 2001 - 2002 - IRIS საქართველო - მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე 2002 - 2005 - IRIS საქართველო - უფროსი იურიდიული და პოლიტ. მრჩეველი 1999 - დღემდე - თბილისის საარბიტრაჟო პალატა - არბიტრი 1999 - დღემდე - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია - ლექტორი 2005 - დღემდე - საქართველოს რესპუბლიკური პარტიის თავმჯდომარე 2011 - დღემდე - "ქართული ოცნების" პოლიტიკური საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის თავმჯდომარე |